Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Agranulocitózis
Verzió: 3  
Változtatta: rob3rt
Változtatás dátuma: 2011-06-25 21:40:17
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

Neutrofil granulocita mikroszkópos felvételeA [fehérvérsejt]ek a [kórokozó]kkal szembeni védekező rendszer részei.


 

A fehérvérsejtek a kórokozókkal szembeni védekező rendszer részei. A fehérvérsejtek egy részének sejtállományában különböző anyagokat tartalmazó szemcsék (granulumok) vannak, ezeket szegmentált magvú fehérvérsejteknek vagy [granulocitá]knak nevezik. A szemcsék festődése alapján elkülöníthetők az eozinofil (eozinnal festődő), neutrofil (közömbös vegyhatású festékekre érzékeny) és bazofil (bázikus vegyhatású festékhez kötődő) sejtek.

A neutrofil granulociták száma a legtöbb a keringő vérben. Az [akut] bakteriális illetve gombás [fertőzés]ek esetén jelentik a fő védelmi vonalat.

Ha számuk lecsökken, kevesebb mint 500/ul, vagy teljesen hiányzik agranulocitózisnak hívják. A szervezet ellenállóképessége a kórokozókkal és fertőzésekkel szemben igen alacsonnyá válik.


A fehérvérsejtek egy részének sejtállományában különböző anyagokat tartalmazó szemcsék (granulumok) vannak, ezeket szegmentált magvú fehérvérsejteknek vagy [granulocitá]knak nevezik.

 

A szemcsék festődése alapján elkülöníthetők az eozinofil (eozinnal festődő), neutrofil (közömbös vegyhatású festékekre érzékeny) és bazofil (bázikus vegyhatású festékhez kötődő) sejtek.

A neutrofil granulociták száma a legtöbb a keringő vérben. Az [akut] bakteriális illetve gombás [fertőzés]ek esetén jelentik a fő védelmi vonalat.

Ha számuk lecsökken, kevesebb mint 500/ul, vagy teljesen hiányzik agranulocitózisnak hívják. A szervezet ellenállóképessége a kórokozókkal és fertőzésekkel szemben igen alacsonnyá válik.


 
Okai:

Elégtelen képződés – csontvelő károsodás miatt, különböző vegyi és mérgező anyagok (gyógyszerek, [citosztatikum], benzol), besugárzás, csontvelői daganat ([leukémia])

 

Fokozott pusztulás – sokszor oka nem ismert, illetve fertőzések, immunbetegségek, rosszindulatú folyamatok, gyógyszerek hatására ([AIDS], tbc, [influenza])

 
Lefolyása:

Könnyebben alakul ki fertőzés igen magas [láz]zal, akár [szepszis]ig súlyosbodhat.

 
Kezelés:

A kiváltó ok felderítése elsődleges. Kórházi kezelés szükséges, fontos a higiénia betartása, megelőzésként [antibiotikum] terápia, láz illetve fertőzés esetén baktérium tenyésztéssel célzott kezelés. Ha a szervezet termel granulociták elleni ellenanyagot, kortiko[szteroid] , immunglobulin adható.


A kiváltó ok felderítése elsődleges. Kórházi kezelés szükséges, fontos a higiénia betartása, megelőzésként [antibiotikum] terápia, láz illetve fertőzés esetén baktérium tenyésztéssel célzott kezelés. Ha a szervezet termel granulociták elleni ellenanyagot, kortiko[szteroid], immunglobulin adható.










Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!