Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Csigolya
Verzió: 1  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2011-02-02 01:01:37
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

A csigolyák a [gerincoszlop] csontos építőelemei. A csigolya közti [porckorong]okkal elválasztott csigolyák erőssé és hajlékonnyá teszik a csigolyagerincoszlopot, amely hét nyak-, tizenkét hát- és öt ágyékcsigolyából összenőtt [keresztcsont]ból, valamint három-öt csigolyából egyesült [farokcsont]ból áll.
 

Minden csigolyának hasonló a szerkezete, de a méretük és az alakjuk a gerincoszlop különböző szakaszain eltérő. Az összes csigolya a következő részekből áll.

  • Elöl van a csigolyatest, amely a gerincoszlop felső részétől lefelé haladva egyre nagyobb lesz, ugyanis ez a csigolya teherbíró része.
  • A két csigolyaív a csigolyatest hátsó részéről eredve körülveszi a csigolyalyukat. A csigolyaív rendszerint a csigolyatesthez kapcsolódó két csigolyaívkocsányból és két lemezből áll.
  • A tövisnyúlvány a csigolyaívektől hátrafelé nyúlik ki. A tövisnyúlványok végig könnyen kitapinthatók a hát középvonalában. A hetedik nyakcsigolya tövisnyúlványa különösen kiemelkedik a nyak alján, ezért támpontot nyújt a többi csigolya számolásához.
  • A csigolyaív mindkét oldaláról harántnyúlvány indul ki. A tövisnyúlvány és a harántnyúlványok is emelőként működnek a gerincoszlop mozgásai során.
  • Ízületi nyúlványból két pár van. Mindkét oldalon a csigolyaív felső és alsó felszínéről erednek. A csigolya ezekkel a nyúlványokkal ízesül a felette és az alatta levő csigolyával.

 

A fejgyám (C1) nem típusos csigolya, mert nincs teste és tövisnyúlványa, A csigolyaívek felső és alsó felszínén is van egy-egy mélyedés, így amikor két csigolya egymás mellett van, a két szomszédos mélyedés a nem teljesen kör alakú csigolya közti lyukat hozza létre. Ezen lépnek ki a gerincvelői idegek a gerinccsatornából a test mindkét oldalán. A csigolyák sérülés miatt eltörhetnek. A törésük vagy a helyükről való elmozdulásuk károsíthatja a gerincvelőt vagy a gerincvelői idegeket, s emiatt az érzékelések és a mozgások átmenetileg vagy maradandóan megszűnhetnek.









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!