Az izomszövet három típusát különböztetjük meg:
- simaizomszövet
- harántcsíkolt izomszövet
- [szívizomszövet]?
A vázizmok is harántcsíkolt izomszövetből állnak. Akaratlagos összehúzódásai okozzák a test mozgását. Ezek jól irányíthatóak. Ezek a harántcsíkolt izmok felelősek a beszédért, légzésért, nyelésért, illetve a széklet- és vizeletürítésért.
A harántcsíkolt izmok akaratlagosan is irányíthatóak, bár a reflexes működésük sem elhanyagolható, mint a nyelés és a légzésnél.
A gerincesekben a harántcsíkolt izmok felelősek a következő feladatokért.
- izületek mozgatása, helyváltoztatás
- szemgolyó, szemhéj, bőr, fülkagyló, nyelv és egyéb szervek mozgatása
- táplálkozásnál a rágás, szopás, nyelés, falatképzés
- légzés
- vizelet- és székletürítés
Szövettanilag a harántcsíkolt izomsejtek többmagú óriássejtek. Ezekben a miofilamentunok miofibrillumokat képeznek. Ezeknek az összehúzódásai egységei a sarcomerek. A miofibrillumok azonos magasságban helyezkednek el, amiből adódik a harántcsikolat.
A harántcsíkolt izmokon belül vannak gyors (fehér) és lassú (vörös) rostok. Az izomroston mozgatóidegek végződnek, amik segítségével megy végbe az összehúzódás. Az ingerület a sejthártya elektromos aktivitásával jár, amely beterjed az izomsejt belsejébe és a Ca2+ ionok felszabadulását okozza a belső membránnal határolt üregrendszer másik, hosszanti elrendeződésű komponenséből. A Ca2+ ionok koncentrációjának megemelkedése a fibrillumokat körülvevő sejten belüli folyadékban az izomösszehúzódás közvetlen oka.