A kerekesszék egy helyváltoztatásra alkalmas segédeszköz. Járni nem képes mozgássérültek közlekedésére szolgál.
Két fő típusa van:
- kézzel hajtott
- elektromos hmm
Kézzel hajtott kerekesszék:
Az elektromos kerekesszékekhez képest ezek jóval könnyebbek és egyes esetekben olcsóbbak is lehetnek. Ezen belül léteznek aktív kerekesszékek, melyek még könnyebbek, könnyen összecsukhatóak, szétszerelhetőek, szállíthatóbbak, mint a standard székek.
A köznyelv sokszor tolókocsinak nevezik a kerekesszéket, hibásan. Különbséget kell tenni a két szék között. A tolókocsi betegszállításra alkalmas, igényel még egy embert, aki tolja. A kerekesszék önálló közlekedést tesz lehetővé.
A kerekesszékek különböző méretben, stílusban, márkában elérhetőek. Némelyiknél állítható a háttámla, a lábtartó magassága, illetve a kerekek magassága és dőlésszöge.
Elektromos vezérlésű kerekesszék:
Ezek a székek kifejezetten a négy-végtagbénulásban, vagyis tetraplégiában szenvedő betegeknek lettek kifejlesztve. Mivel ők nem tudnák a kezükkel a kézi kerekesszéket hajtani, így az elektromos szék joystickjának segítségével változtatják a helyüket. Ezek az eszközök drágábbak kézi hajtású társaiknál. Szállításuk nehezebb, súlyuk 50-100 kg is lehet. Vannak olyan elektromos székek is, melyek szájjal is irányíthatóak, amennyiben a kéz használhatósága lehetetlen.
Akkumulátorral működnek, melyet hálózatról tölthetünk.