Kiskamaszkornak az első és másodlagos nemi jelleget meghatározó „tünetek” jelentkezésétől a nemi érettség kialakulásáig húzódó időszakot nevezzük.
Ezzel az időszakkal elkezdődik a gyermek fokozatos leválása a szülőktől és a közösségi, kortársi hatások, a barátok véleménye egyre inkább előtérbe kerül. Megkérdőjeleződik a szülői „mindenhatóság”. Ez egy természetes folyamat. Kialakul a gyermek magánszférája.
Ez testileg és lelkileg is megviseli a gyerekeket, ezért gyakori a hangulati labilitás, zárkózottság és ingerlékenység. Felerősödik bennük a hovatartozás érzése. Ez az időszak sok „lázadással” jár.
Nagyon fontos a szülők felkészítése a változásokra és a megfelelő háttértámogatás, bizalom.
A kiskamaszkor testi tünetei:
Lányok esetében kb. 10 és fél éves korban megjelenik a nemi szőrzet, majd a mellek növekedése, ami 12 éves kor körül erősen felgyorsul. 13 évesen jelentkezik általában az első menstruáció. Megjelenik a szexualitás iránti érdeklődés mindkét nemnél.
Lányoknál bizonyos krízis események, mint pl. egy válás előbbre hozhatja a kamaszkort. Fiúknál ez nem figyelhető meg.
esetében kb. 11 éves korban a herék növekedésével kezdődik a kiskamaszkor. 12 évesen megjelennek a nemi szőrzet nyomai, majd 13 éves kor környékén az első magömlés is megtörténik. A mutálás általában a 14. születésnap előtt kezdődik, és egyre intenzívebbé válik.
14-15 éves korban átlépnek a nagykamaszkorba.