Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Koaguláció
Verzió: 2  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2010-05-14 01:31:04
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

A koaguláció, a véralvadás az a folyamat, amelynek során a folyékony állapotú vérplazma,  kocsonyás állapotúvá válik, elzárva a sérült érszakaszt, megakadályozza az elvérzést. A folyamat során a vérlemezkék és a sérült érszakasz sejtjei tromboplasztint hoznak létre, amelyek a májsejtek által K-vitamin jelenlétében termelt protrombin trombinná alakításában katalizátor szerepet játszanak. A trombin hatására a vérplazma másik fehérjéje fibrinné alakulva olyan szálas szerkezetet hoz létre, amelyben fennakadnak a vér sejtes elemi és így kialakul a véralvadás. A fent leírt folyamat olyan biokémiai reakciósorozat, amelyben 13 ún. véralvadási faktor vesz részt, e faktorok többsége többsége fehérje. A [hemofília] betegségben szenvedők vérképző szervei egyes faktorokat egyáltalán nem, vagy csak részlegesen termelik.


A koaguláció, a véralvadás az a folyamat, amelynek során a folyékony állapotú vérplazma, kocsonyás állapotúvá válik, elzárva a sérült érszakaszt, megakadályozza az elvérzést. A folyamat során a vérlemezkék és a sérült érszakasz sejtjei tromboplasztint hoznak létre, amelyek a májsejtek által K-vitamin jelenlétében termelt protrombin trombinná alakításában katalizátor szerepet játszanak. A trombin hatására a vérplazma másik fehérjéje fibrinné alakulva olyan szálas szerkezetet hoz létre, amelyben fennakadnak a vér sejtes elemi és így kialakul a véralvadás. A fent leírt folyamat olyan biokémiai reakciósorozat, amelyben 13 ún. véralvadási faktor vesz részt, e faktorok többsége többsége fehérje. A [hemofília] betegségben szenvedő‘k vérképző‘ szervei egyes faktorokat egyáltalán nem, vagy csak részlegesen termelik.










Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!