Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Leégés
Verzió: 2  
Változtatta: rob3rt
Változtatás dátuma: 2011-06-26 20:24:00
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

A leégés a bőr felületén jelentkező égési sérülés.


A sugárzásos égés legáltalánosabb oka a nap [ultraibolya sugárzás]a, de eredményezheti szolárium is. Az égést okozhatják vegyi anyagok, de [áramütés] esetén is gyakran lehet égésnyomokat tapasztalni.


Tünetek:


A napfény UV-B sugarainak hatására, kizárólag a napnak kitett területen 1-3 óra elteltével jelentkezik. Az, hogy milyen súlyosak a tünetek, attól függ, hogy mennyi ideig, milyen erősségű napfény érte a bőrt, valamint attól is, hogy kinek milyen a bőrtípusa.



Leégett bőrA napfény UV-B sugarainak hatására, kizárólag a napnak kitett területen 1-3 óra elteltével jelentkezik. Az, hogy milyen súlyosak a tünetek, attól függ, hogy mennyi ideig, milyen erősségű napfény érte a bőrt, valamint attól is, hogy kinek milyen a bőrtípusa.


 

A napfény kiváltotta [bőrgyulladás] jelentkezhet, mint egyszerű [bőrpír], de ha a leégés súlyosabb formájáról van szó, [hólyagképződés] vagy [duzzanat] is lehetséges.


A napfény kiváltotta [bőrgyulladás] jelentkezhet, mint egyszerű [bőrpír], de ha a leégés súlyosabb formájáról van szó, [hólyagképződés] vagy [duzzanat] is lehetséges.



Ha a leégés nagy kiterjedésű és/vagy súlyosabb, általános tünetek is kísérhetik. Ilyen például a [hőemelkedés] vagy [láz], rossz közérzet, levertség, [hasmenés], általános gyengeség, [alvászavar].

A bőrtünetek jelei legintenzívebben a második napon érzékelhetőek. Néhány nap múlva a bőrpír és a [vizenyő] elmúlik, a károsodott bőr lehámlik.

Az égési sérülések súlyosságuk alapján három csoportra oszthatók.

  • elsőfokú sérülésnél nincsenek hólyagok, a bőr vörös, nyomásra kifehéredik,
  • másodfokú égésnél a sérülés helyén nedvedző hólyagok alakulnak ki,
  • a harmadfokú égési sérülésnél nincsenek hólyagok, az égés a felszíne érzéketlen, színe lehet fehér vagy fekete is.
     









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!