Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Leptin
Verzió: 1  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2010-12-08 00:05:07
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

A kutatók 1994-ben azonosítottak [sejt]jeinkben egy [gén]t, amelyet később leptinnek neveztek el. Egy bonyolult [receptor]rendszert szabályoz, amely a leptin nevű peptidet köti meg a szervezetben.

 

A leptin olyan [peptid], amelyet a zsírsejtek termelnek. Képes csökkenteni a vércukorszintet és hosszabb ideig normál tartományban tartani azt.

 

Ez a [hormon] feltehetően a [hipotalamusz]on (fontos [agytörzs]i struktúra) keresztül fejti ki a hatását,amely visszajelez a [köztiagy]ba a szervezet zsírtartalmáról és kihat a táplálékfelvételre.  Felelős a koplalás elkerüléséért. Amint csökken a kalória bevitele és összemennek a zsírsejtek, a leptin termelése is visszaesik. Ez lassítja az anyagcserét, hogy több energiát takarítson meg és megnöveli az étvágyat, hogy több energia jusson a szervezetbe.

 

A leptin az étvágyat az agy megfelelő szabályozó területeiben receptorokon keresztül szabályozza. Ha a leptin receptorhoz kötődik, akkor telítettség érzetét váltja ki és az étvágy csökken. Ha azonban kevés a leptin, kevesebb receptor van kötött állapotban az éhségérzet pedig egyre fokozódik. Nemcsak az étvágyat befolyásolja, hanem az energiafelhasználást is, jelentősen fokozva azt.

 

A tudósok szerint a leptin a felelős azért, hogy milyen ételeket tartunk kívánatosnak. Egy új kutatás szerint akiknek a szervezetében kevesebb a leptin nevű peptid, minden ételt olyan ínycsiklandónak találnak, mint az átlagember a csokoládét. Ennek eredményeként túl sokat esznek, akkor is, amikor nem éhesek.

 

Leptin









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!