Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Orr
Verzió: 2  
Változtatta: dzsim
Változtatás dátuma: 2011-06-27 23:59:25
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

Az orr a [légzőrendszer] része. Csontos váza a koponyához tartozik. Az orr alkotásában részt vevő külső [csont] a [kétoldali orrcsont] és a felső [állcsont]. Az [orrnyílás]ok váza [porc], míg az orr két üregét középen elválasztó [orrsövény] elöl porcos, hátul csontos. Az orr belsejében levő üregek a légutak részei. Az orr felmelegíti és párásítja a belélegzett levegőt, s kiszűri belőle a porrészecskéket. Rendesen az orrán, az orrlyukain lélegzi be és ki a levegőt az ember. Az orrnyílásoknál szőszálak gondoskodnak arról, hogy akadályozzák a rovarok vagy nagyobb porrészecskék bejutását az orrba, majd a mélyebb légutakba.


Az orr a [légzőrendszer] része. Csontos váza a koponyához tartozik.

Az orr alkotásában részt vevő külső [csont] a [kétoldali orrcsont] és a felső [állcsont]. Az [orrnyílás]ok váza [porc], míg az orr két üregét középen elválasztó [orrsövény] elöl porcos, hátul csontos. Az orr belsejében levő üregek a légutak részei.

 

Az orr felmelegíti és párásítja a belélegzett levegőt, s kiszűri belőle a porrészecskéket. Rendesen az orrán, az orrlyukain lélegzi be és ki a levegőt az ember. Az orrnyílásoknál szőszálak gondoskodnak arról, hogy akadályozzák a rovarok vagy nagyobb porrészecskék bejutását az orrba, majd a mélyebb légutakba.


 

 

Az orrnyílások az [orrüregbe] vezetnek, amelyekből mindkét oldalon egy van. Belőlük a [garat]ba, onnan pedig a hangképző szervbe ([gége]) és a [légcső]be vezet a levegő útja. Az orrüregek az orrmelléküregekkel is kapcsolatban vannak. A [szem]ből az orr-könny vezetéken át érkezik [könny] az orrba, míg a [fülkürt] a [fül] és az orr között létesít összeköttetést.


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az orrnyílások az [orrüregbe] vezetnek, amelyekből mindkét oldalon egy van. Belőlük a [garat]ba, onnan pedig a hangképző szervbe ([gége]) és a [légcső]be vezet a levegő útja. Az orrüregek az orrmelléküregekkel is kapcsolatban vannak. A [szem]ből a könnyvezetéken át érkezik [könny] az orrba, míg a [fülkürt] a [fül] és az orr között létesít összeköttetést.


 

Az orrüreg oldalfaláról kiemelkedő 3, begörbülő lemez az [orrkagyló]. A három orrkagyló növeli az orrüreg vérerekben gazdag nyálkahártyájával borított felületét, így a belélegzett levegő több hővel és párával dúsul.

 

 


Az orrüreget körülvevő csontok közé tartozik az [ekecsont], valamint a [homlokcsont], a [rostacsont], a felső állcsont és az [ékcsont] egy része. Az orrüreg alsó része a [szájpad]. A két orrüreget az orrsövény választja el egymástól, amely gyakran valamelyik oldal felé hajlik, így egyik orrüreg nagyobb a másiknál.

 


 

Mindkét orrüreg nagy részén sajátos [nyálkahártya] található, amelyet [légzőhám]nak neveznek. [Sejt]jeinek a felszínén [csilló]k vannak, amelyek az orrüreg tisztaságán őrködnek, ugyanis a levegőből rabul ejtett részecskéket nyálkafilmen utaztatják az orrgaratba. Az orrüregek felső részén a nyálkahártyát szagló hám váltja fel, amelynek a sejtjei szagok felfogására szakosodtak. Az orrnyálkahártya mirigyei vizes váladékot választanak ki, amely egyrészt védi az orrüregek falát, másrészt a párolgása nedvesíti a belélegzett levegőt.

 

 

Az orr és az orrmelléküregek betegségei:

  • [Hurut]
  • [Orrnyálkahártya-gyulladás]
  • [Orrmelléküreg-gyulladás]
  • [Szénanátha]
  • [Orrpolip]
  • [Rezes orr]
  • [Orrvérzés]
  • [Nátha]









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!