A parenterális, vagyis injekcióval történő beadás (parenterális beadás) magában foglalja a szubkután, az intramuszkuláris, az intravénás és az intratekális alkalmazásokat.
- Szubkután beadás
- Az ún. szubkután beadásnál a bőr alatti zsírszövetbe szúrják a tűt, a befecskendezett gyógyszer a kapillárisokon vagy a nyirokerek keresztül jut a véráramba, így jut el a gyógyítandó célterületre is a hatóanyag. A szubkután beadást sok, fehérje tartalmú gyógyszernél alkalmazzák, mert ezek szájon át adva megemésztődnének a gyomor-bél traktusban.
- Intramuszkuláris adagolás
- Az intramuszkuláris adagolást akkor alkalmazzák, amikor nagyobb térfogatú gyógyszert jutatnak a szervezetbe. Ilyenkor – mivel az izmok mélyebben helyezkednek el –, hosszabb injekciós tűt használnak.
- Intravénás adagolás
- Intravénás adagolással lehet elérni, hogy a gyógyszer gyorsan és pontos mennyiségben kerüljön a szervezetbe. E történhet egyetlen injekcióval, vagy a hatóanyag folyamatos adagolásával, infúzióval. Az intravénás adagolásnál a vénába szúrják az injekciót, ez akkor okoz kisebb-nagyobb nehézséget, ha a véna nehezen található meg, ami a különösen elhízott betegeknél elég gyakori.
- Az intratekális beadás
- Az intratekális beadásnál az alsó gerincszakaszon, két csigolya közé szúrjáka tűt, a gerincvelőt körülvevő üregbe, majd ide fecskendezik a gyógyszert. Ennél a beadási módnál érzéstelenítőt is szoktak alkalmazni. Nagyon gyors hatást vált ki, pl. agyhártya fertőzéses megbetegedésénél is így alkalmazzák a gyógyszeres terápiát.