Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Reflex
Verzió: 4  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2012-02-11 14:18:18
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

A reflex olyan egyszerű mozdulat, mint a kezünk visszarándulása, amikor a kályhához ér, vagy [szem]ünk becsukása, ha vakító fény világít bele, de lehet olyan összetett reakció is, mint amellyel egyensúlyvesztéskor a testhelyzetünket igyekszünk fenntartani. A sok-sok velünk született ősi reflexre fokozatosan rakódnak rá az életünk során tanult készségek.

 

Mi a reflex?

A reflex automatikusan - a tudatunk, az akaratunk ellenőrzésétől függetlenül - adott válasz valamilyen specifikus ingerre. Létrejöttéhez mindig szükség van az ingert felfogó receptorra vagy érzékszervre, az ingerületet továbbító [ideg]ekre, a kapott információt ingerválasszá alakító rendszerre, és végül izmokra vagy [mirigy]ekre, amelyek végrehajtják az ingerválaszt - rendszerint valamilyen mozgást. Minden ilyen típusú, automatikus ingerválaszt reflexnek nevezünk.

 

A tudatos viselkedés viszont nem reflex, mert az inger és a válasz között elemzésre is sor kerül - az ingert egybevetjük korábbi tapasztalatainkkal, hangulatunkkal, jelenlegi vágyainkkal és így tovább, a válaszunkat pedig mérlegeljük, megfontoljuk. Ez azt jelenti, hogy ugyanaz az inger minden egyes alkalommal más és más reakciókat szülhet, míg a reflexes válasz mindig ugyanaz, valahányszor az inger fellép.

 

Egyes reflexeinket tudatos erőfeszítéssel el tudjuk nyomni -képesek vagyunk pl. arra, hogy a forró kályhán tartsuk kezünket- de csak komoly, tudatos erőfeszítés árán. A reflexek tehát gyors védekezési reakciók, elsősorban a szervezetet érő károsító hatásokkal szemben. Bizonyos reflexmozgások, mint a [légzés], annyira nélkülözhetetlenek az élethez, hogy bár egy ideig elnyomhatóak, végül mindig áttörik az akaratlagos ellenőrzés falát.

 

A reflex típusai

Sok különböző reflexet ismerünk. Némelyikük az [izom]mozgásainkat, alapvető élettani működéseinket, ülés vagy állás közbeni testtartásunkat szabályozza. Más, összetettebb reflexek vészhelyzetre tartogatott, programozott reakciók.

Az izmoknak a védekezésben és a testtartás megőrzésében fontos szerepet játszó reflexeit ínreflexeknek is nevezhetjük, mivel az inak rezgései váltják ki őket. Ez történik akkor is, amikor az orvos "reflexvizsgálat" céljából a reflexkalapáccsal enyhe ütést mér a térdünkre. A rezgést felfogó parányi izomreceptorok üzenetet küldenek a [gerincvelő]be, és ott ingerületbe hozzák azokat a [sejt]eket, amelyek kiváltják a megfelelő izmok összerándulását. Ezek a gerincvelői reflexek ahhoz az igen összetett gépezethez tartoznak, amely az izmok tónusát (készenléti állapotát) szabályozza.

 

A gerincvelő a mozgásszabályozás hierarchiájában fölötte álló [agy]i központok irányítása és vezérlése alatt áll. Ezért a gerincvelői reflexek élénkebbé vagy tompultabbá válhatnak attól függően, hogy milyen felsőbb utasításokat kapnak. Ugyanakkor a gerincvelői központ a [bőr]ben és másutt elhelyezkedő [fájdalom]érző [receptor]okkal is összeköttetésben áll, s ezért a káros hatásokra azonnali reflexmozgással válaszolnak.

 

  • [Tájékozódási reflexek]
  • [Zsigeri reflex]
  • [Viselkedési reflex]
  • [Feltételes reflex]
  • [Kiesett reflexek]

 

 

Kapcsolódó szócikkek









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!