A sugárterápia, másnéven radiotherapia nagy szerepet játszik a [rosszindulatú daganat]?os betegek kezelésében.
A kezelés során nagy energiájú, [ion]?izáló sugárzást használnak, melynek révén a sejtekben ionok keletkeznek. Ezek az ionok a DNS-t, a sejtszaporodásban szerepet játszó örökítő anyagot károsítják. Mivel a daganatos sejtek osztódása általában gyorsabb, mint az épeké, így - bár a kezelés során az ép szövetek is károsodnak - a daganatok sugárérzékenysége rendszerint nagyobb. A besugárzással tehát szelektív sejtpusztulás idézhető elő.
A sugárterápia napjainkban a daganatos betegek kezelésében a második leggyakrabban alkalmazott terápiás eljárás. Körülbelül a daganatos betegek fele részesül kezelése során valamikor besugárzásban.
Mellékhatásai:
- Leggyakoribb általános panasz a [fáradékonyság]?. A sugárterápiás kezelés alatt fontos a sok pihenés, megfelelő, kiegyensúlyozott, könnyű táplálkozás, a súlyvesztés megelőzése.
- Bőrpanaszok, kopaszodás: kiszáradt, égő, viszkető bőr, átmeneti hajvesztés.
- Emésztési problémák: a hasi régió megsugarazását követően felléphet hasmenés, mint utólagos mellékhatás.
- Vizelési inger: kismedencét, medencét érő besugárzásnak lehet a következménye.
- Szexuális problémák: a sugár károsíthatja a férfiak megtermékenyítő képességét, s a nők fogamzóképességét.
Kezelés:
Maga a besugárzás fájdalmatlan, és egy elkülönített szobában általában fekvő, ritkábban ülő helyzetben történik. Egy-egy alkalom néhány percig tart. Nyugodtan, mozdulatlanul kell feküdni, hogy a sugárzás csak azokat a területeket érje, amelyeket szükséges.
A besugárzástól a beteg teste, szervezete nem lesz radioaktív, a kezelés járóbeteg rendelés keretében is történhet.
A sugárkezelést egyes előrehaladott esetekben már nem a teljes gyógyulás reményében alkalmazzák, hanem a daganat, valamint a tünetek csökkentése, vagy fájdalomcsillapítás a célja.