FONTOS: a szemtengely-ferdülés NEM azonos az asztigmiával, ugyanis a szemtengely-ferdülés a kancsalságot jelenti. Az utóbbi fénytörési hiba csupán. Sajnos a köznyelv gyakran keveri a kettőt.
Leírás
A rövidlátás és a távollátás mellett a harmadik leggyakoribb fénytörési hiba az asztigmia (astygmia).
Az asztigmiát a szaruhártya megváltozott alakja okozza: a megszokottól eltérően 2 fő görbülete van, az egyik lapos, a másik domború. A beérkező fénysugarak így nem egyenlő módon hajlanak meg, ezáltal homályos képek keletkeznek mind a közeli, mind a távoli tárgyak nézésekor.
Okozhatja a szemlencse enyhe dőlése is. Lehet örökölt tulajdonság, de kialakulhat a növekedés során az egyébként normális szemben is.
Tünetek
Kisfokú asztigmia az esetek jelentős részében semmiféle panaszt nem okoz, azonban ha fokozódik, a tárgyak elmosódottá válnak. A szem az élesebb látás érdekében korrigálni próbál, ezért gyakori a hunyorítás, ami hosszútávon fejfájáshoz, a szem fáradtságához vezet.
Kezelés
Az asztigmia időben történő felismerése és korrigálása meghatározó tényező. Nagyon fontos a gyermekkori szemészeti szűrővizsgálat, hogy a feltárt látáshibá(ka)t mielőbb orvosolni tudják.
Az asztigmia ugyanúgy kezelhető, mint a rövid- és távollátás: szemüveg illetve kontaktlencse viselésével, valamint felnőttkorban lézeres műtéti eljárással korrigálható.