Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Tüszős mandulagyulladás
Verzió: 3  
Változtatta: dzsim
Változtatás dátuma: 2011-06-28 22:59:01
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

A tüszős [mandulagyulladás] egy járványos, fertőző betegség. A tüszős mandulagyulladás kórokozója, a Streptococcus haemoliticus, súlyos szövődményeket okozhat. Ezek közül a leggyakoribb a rheumás szívizom- és -billentyűgyulladás, a sokízületi gyulladás és a [vesegyulladás].


A tüszős [mandulagyulladás] egy járványos, fertőző betegség. A tüszős mandulagyulladás kórokozója, a Streptococcus haemoliticus, súlyos szövődményeket okozhat. Ezek közül a leggyakoribb a rheumás szívizom- és -billentyűgyulladás, a sokízületi gyulladás és a [vesegyulladás].Tüszös mandulagyulladás


 

Elkerülhetjük a kellő időben és adagban szedett [penicillin]származékkal.

 

A tüszős mandulagyulladás tünetei

 

A beteg szinte képtelen nyelni a fájdalomtól. Társulhat magas [láz]zal, máskor nincs láz.

 

A tüszős mandulagyulladás kezelése

 

A kezelés történhet antibiotikum injekcióval, vagy szájon át szedhető [antibiotikum]okkal, melyeket körülbelül 10 napig kell szedni.

 

Néha a mandula gyulladása áttöri annak tokját és a mandula körüli kötőszövetbe terjed a gennyes folyamat: mandula körüli [tályog] keletkezik. Ilyenkor az egyik mandula körül nagy duzzanat lép fel, mely a nyelvcsapot ellenkező oldalra tolja. Az orvos az elülső garatíven ejtett metszéssel megnyitja a tályogot, és lebocsátja a gennyet. Legjobb a mandulát ilyen esetben azonnal kivenni. Ha ezt valami akadályozza, hat hét múlva mindenképpen meg kell szabadulni az ettől kezdve örökké beteg mandulától, mert nagy a szövődmény és a kiújulás veszélye.

 

Ha a mandulatályog nincs megoldva, életveszélyes szeptikus állapot léphet fel, a genny a nyaki izomrésekbe, akár a mellkasba is betörhet. A torokmandulákkal együtt vagy külön az orrmandulákon és a nyelvgyöki mandulán is hasonló gyulladás keletkezhet.

 

Kapcsolódó szócikkek









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!