Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Vesicoureteralis reflux
Verzió: 1  
Változtatta: rob3rt
Változtatás dátuma: 2011-03-04 23:14:36
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

másnéven [VUR] (vezikoureterális, lat. vesica - hólyag, lat. ureter - húgyvezeték)

 

A vesicoureteralis reflux alatt azt a kóros húgyúti elváltozást értjük, melynél a [húgyvezeték]ek záró mechanizmusa elégtelen a [húgyhólyag]ba való csatlakozásánál. Előfordulhat, hogy emellett a szájadékok deformáltak és távolabb helyezkednek el, mint normálisan. Ennek köszönhetően a [vizelet] egy része a hólyag összehúzódáskor visszaáramlik a húgyvezetékbe, sőt akár a vesemedencébe is.

 

A VUR típusai:

  • veleszületett (primer VUR), mely az egyik leggyakoribb húgyúti rendellenesség csecsemő és gyermekkorban,
  • szerzett (szekunder VUR), mely főként felnőtteknél, kóros vizeletürülés során alakulhat ki

Okai:

 

Veleszületett esetekben a húgyvezeték hólyagba szájazó szakaszának gyengesége. Ebben az esetben a hólyagban létrejövő nyomás nem képes a húgyvezeték szájadékát megfelelően elzárni, így a vizelet visszaáramolhat a húgyvezetékbe, akár a vesékig is. A gyermekkori húgyúti fertőzések jelentős részénél a VUR különböző súlyosságú állapota áll a háttérben.

Szerzett típusát okozhatja valamilyen hólyag eldugító folyamat ([gyulladás]ok következménye, kő, daganat) vagy hólyagbeidegzési zavar.

Nem kezelt és súlyos esetben húgyvezeték-, illetve [vesemedence- és vesekehely tágulás] alakulhat ki. Tartós fennállás esetén károsítja a [vese] funkcióját, a felszálló húgyúti fertőzések gyakran [vesemedence gyulladás]hoz vezetnek.


Tünetei:

 

A vesicoureteralis refluxnak saját, felismerhető tünete nincs, leginkább a húgyúti fertőzések gyakorivá válása utalhat az elváltozásra. Egyéb nem jellegzetes tünet lehet a gyerekeknél az ágybavizelés és a súlygyarapodás csökkenése. Tisztázatlan eredetű [láz], vesetáji fájdalom, vizelet ürítési zavar esetén mindig gondolni kell akut vesemedence gyulladásra, amely azonnali kezelést igényel.

Elhúzódó, kezeletlen reflux esetén a gyulladás hosszú ideig is fennállhat, ilyenkor gyakran csak jellegtelen tünetekkel találkozhatunk: fejfájás, levertség, hányinger, hányás, fogyás és tompa hátfájás. A kitágult vesemedencében pang a vizelet, melyben a [genny]keltő [baktérium]ok felszaporodnak, és a vesekéregben tályogokat, később vese körüli [tályog]ot hozhatnak létre, melyek a vesét maradandóan károsítják.

Ha a fertőzés bejut a véráramlatba, az életveszélyes is lehet. A veseelégtelenségek és a [magas vérnyomás] kialakulásában is szerepet játszhat. A kisgyermekeknél a fejlődés lelassulása fordulhat elő.

 

Osztályozása:

 

Stádium    Elváltozás
I.               A vizelet visszafolyás csak a húgyvezetékbe, tágult szakaszok nincsenek.
II.              A vizelet visszafolyás a húgyvezetékbe és a vesemedencébe, a vesemedence tágulata nélkül.
III.             A vizelet visszafolyás a húgyvezetékbe és a vesemedencébe, a vesemedence tágulatával.
IV.            Mérsékelt vesemedence tágulat.
V.             Súlyos vesemedence tágulat és a húgyvezeték csavarodása, a vizelet a nagy nyomás miatt a veseállományba is behatol, ott veseállomány pusztulást, hegesedést okoz.

 

Kezelése:

 

Az első három (kevésbé súlyos) fokozatot gyógyszeresen is lehet kezelni vizelet-fertőtlenítővel illetve [antibiotikum]mal, amelyek segítségével teljes gyógyulás érhető el.

Azonban a 3. fokozatú VUR esetében már előfordul, hogy az előbb említett gyógyszeres kezelés nem elegendő. Ilyenkor a húgyhólyagba adott speciális injekcióval lehet szűkíteni  a húgyvezeték szájadékát, és ezzel csökkentve a visszaáramlást.

A 4. súlyossági fokozatú VUR-nál az előbbi injekciós kezelés még segíthet, de a 4. és főleg az 5. legsúlyosabb fokozatnál már hasat megnyitó műtétes beavatkozásra van szükség. Ilyenkor a húgyvezetéket egy másik helyen szájaztatják a hólyagba. Ezt követően is teljes gyógyulás érhető el.

Ha nagyon nagy mértékű a vesemedence tágulat (kehelyvég-tágulattal is jár)  vesemedence átalakító műtétre (pyelonplasztika) is szükség lehet a húgyvezető átszájaztatása mellett. Ebben az esetben legalább 3 hetes kórházi tartózkodásra lehet számítani.

Mind az injekciós kezelés, mind a műtét után tartós vesegondozás, szükség szerint gyógyszerszedés szükséges. Emellett rendszeresen ellenőrizni kell, hogy a kóros visszaáramlás valóban megszűnt-e, mert a végső eredmény csak évek múlva mérhető le a vese fejlődésére vonatkozóan. Mind a műtét, mind az injekciós kezelés siker aránya jó.
 

 









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!