Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!
Hirdetés


 

latin: leukaemia = fehérvérűség
A perifériás vérben nagyszámú fehérvérsejt jelenik meg, melyek lehetnek éretlen fehérvérsejtek fiatal alakjai, vagy atípusos fehérvérsejtek. Ezek a sejtek feladatukat ellátni képtelenek. Ennek a sejttermelődésnek az oka a csontvelő vagy a nyirokrendszer rosszindulatú burjánzása lehet. A csontvelőből kiinduló kórformát myeloid (mieloid), a nyirokszövetből kialakulót pedig lymphoid (limfoid) leukémiának nevezik. Mindegyiknek megkülönböztetjük akut és krónikus entitását is.
 
Okai:
Teljesen pontosan nem ismert, feltehetően káros sugárzások, onkogén vírusok, karcinogén (rákkeltő) anyagok, vagy kromoszóma rendellenességek állhatnak a leukémia kialakulásának hátterében.
 
Kórisme:
Festett vérkenet illetve csontvelőből vett minta mikroszkópos vizsgálata
 
Csoportjai:
-         akut mieloid leukémia, melyet vérszegénység, alacsony vérlemezkeszám és a fehérvérsejtek granulocita típusának kóros csökkenése jellemez.
 
-         akut limfoid leukémia, elsősorban gyermekeknél fordul elő.
 
-         krónikus mieloid leukémia, melyben az éretlen és az érett fehérvérsejtek is megtalálhatók a vérképben. A fehérvérsejtek száma akár több százerre is emelkedhet, szemben az egészséges emberben előforduló 5-10 ezerrel.
 
-         krónikus limfoid leukémia, mely a limfoid szövetek burjánzása révén alakul ki. A vérképben leukocitózis észlelhető. A csontvelőben a vörösvértestek képzése háttérbe szorul.  
 

Hirdetés







Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!