Latin: angina pectoris (szívtáji fájdalom)
A szívtáji szorító fájdalom hirtelen fellépő koszorúér-elégtelenségben jelentkezik. A szívizomzat hirtelen kialakuló vérellátási elégtelensége a szegycsont mögött mellkasi fájdalmat vált ki, mely általában szorító, nyomó jellegű. Rohamszerűen lép fel, amit általában valamilyen fizikai megerőltetés, stressz vált ki, de okozója lehet túlzott étkezés, dohányzás is. Nagy stresszt kiváltó álmok következtében is kialakulhat a tünetegyüttes. Az angina pectoris figyelmeztetője lehet egy előbb-utóbb kialakuló szívinfarktusnak.
Tünetei:
Előfordulhat, hogy csak kellemetlen mellkasi nyomásérzés formájában jelentkezik, de tipikus esetben bénító hatású, nagyon erős szegycsont mögötti fájdalom lép fel, amely kisugárzik a vállakba, felső végtagokba (főként a bal karba), de kisugározhat a hasüregbe, vagy az állkapocs fele is. Nehéz légzés és verejtékezés kíséri, felléphet a halálfélem érzése is. A roham általában rövid ideig tart.
Kezelése:
A tüneteket fizikai nyugalomba helyezéssel és a nyelv alatt feloldódó nitroglicerin hatóanyagú tablettával enyhítik. Mivel a rohamok háttérében koszorúér szűkület áll, amit az érelmeszesedés okoz, ezért a diagnózis pontos felállítása után életmódváltással és az érelmeszesedés gyógyszeres terápiájával kezelhető. Ha az elvégztt vizsgálatok súlyosabb szűkületet állapítanak meg szükség lehet szívkatéterezésre, vagy akár műtéti beavatkozásra is.