0-1 éves korunkig átlagosan havi 2 cm-t, 1-2 éves kor között évi 10 cm-t, majd serdülőkorig 5-6 cm-t növünk évente. Érdekes megfigyelés, hogy a tavaszi és nyári hónapokban a növekedés üteme általában fokozottabb, mint az őszi-téli hónapokban.
◦BMI-index |
|
A hormonális és örökletes faktorok mellett további fontos tényező a szociális háttér, de kitüntetett szerepe van a táplálkozásnak is.
Az utóbbi évszázadban az élelmiszerek minőségének ugrásszerű javulása, az életkörülmények pozitív irányú változása megmutatkozik a növekedés felgyorsulásában, illetve az elérhető végső testmagasság növekedésében. Míg a honfoglalás korában a magyar férfiak átlagos testmagassága 169 cm, a nőké 158 cm volt, addig napjainkban ez az érték a férfiaknál 176 cm, a nőknél pedig 164 cm.
Antropometriai tény, hogy az emberi faj átlagmagassága évről évre megfigyelhető mértékben nő. Adott évben született korcsoport egyedeinek magasságát mérve, az átlag nagyobb, mint az előző évben születetteké; még akkor is, ha a mért egyedek ugyanabban az életkorban vannak. Ez a jelenség az akceleráció (gyorsulás). Különösen szembetűnő egyes ázsiai népcsoportoknál.