Gyógyszernek nevezzük – a mesterségesen előállított kémiai, növényi vagy más eredetű anyagok keverékét –, amely a bőrön, a nyálkahártyákon, vagy a test belsejében gyógyító, a betegséget megelőző hatást fejt ki, vagy diagnosztikai célból juttaják a szervezetbe.
A gyógyszereket elsősorban orvosi rendelvényre, orvosi felügyelet mellett alkalmazzuk. Az enyhébb hatású, vény nélkül kapható szerek is okozhatnak egészségkárosodást, ezért alkalmazásuknál kérjük ki szakember tanácsát. (Például a meghűléses betegségeknél alkalmazott többféle paracetamol tartalmú szer egy idejű szedése) Az orvosi utasítások, a gyógyszerek betegtájékoztatóinak figyelmen kívül hagyása, az önkényes adagolás károsíthatja az egészséget, súlyos esetben életveszélyt is okozhat. Még ha vény nélkül kapható gyógyszerről is van szó, soha ne feledjük a gyógyszerkutatás egyik megalapítójának, Heubner professzor elhíresült figyelmeztetését: "Minden gyógyszernek, amelynek gyógyító hatása van, feltétlenül van káros, esetleg nemkívánatos mellékhatása is."
A gyógyszerek hatóanyagból és segédanyagokból állnak. A hatóanyag az a kémiailag jól definiált molekula, amely a gyógyszer kívánt hatásáért felelős. A hatóanyag nem feltétlenül a legnagyobb tömegű komponense a gyógyszernek. A segédanyagok egy részét az ún. vivőanyagok teszik ki, amelyek elősegítik a hatóanyagok megfelelő helyre juttatását, ill. annak felszívódását. Az egyéb anyagok a színezékek, aromák vagy gyógyszer állagát meghatározó anyagok.