A helyi gyulladáscsökkentésre a leggyakrabban kortikoszteroidokat alkalmaznak, melyek viszketéscsökkentő hatásúak, enyhítik a bőrpírt és az ödémát. Allergia vagy gyulladás okozta kiütések kezelésére a leghatékonyabb szerek, de egyben a bőr természetes ellenállóképességét is csökkentik pl. a gombákkal és a baktériumokkal szemben. Pont ezért a helyileg alkalmazott kortikoszteroidokat gyakran elegyítik gombaellenes gyógyszerekkel.
A külsőleg használható kortikoszteroidok különböző formában kaphatók: krém, kenőcs, rázókeverék, ill. gél. Általában a kenőcsök a legerősebb hatásúak. Az adott készítmény erősségét a hatóanyag fajtája és koncentrációja határozza meg. Általában a kezelés megkezdésekor a legerősebb koncentrációjú szert alkalmazzák, majd a tünetek enyhülésével az egyre kevesebb hatóanyagot tartalmazó szer használata ajánlott.
A külsőleg alkalmazható kortikoszteroidokat naponta 2-3 alkalommal kell vékony rétegben rákenni a bőrfelületre, az arcon azonban csak ritkábban és kisebb mennyiségben, mert e készítmények mellékhatása, hogy elvékonyítják a bőrt.
Súlyosabb esetben a kritikus bőrterületre injekció formájában is bejuttatható a hatóanyag, de fokozza a hatékonyságot, ill. a felszívódást, ha légmentesen – fóliát ráhelyezve – fedjük be a sérült bőrfelületet. A leggyakrabban a pikkelysömörnél és a súlyos ekcémánál ajánlják ezt a módszert.