Cukorbetegeknél előfordulhat, hogy a vércukor túlzott csökkentésével eszméletvesztés, ún. hipoglikémiás kóma áll be. A tablettát szedőknél ritkább, az inzulint használóknál gyakoribb előfordulású.
Tünetei:
Izgatottság, remegés, éhségérzet, hideg verejtékezés észlelhető. A panaszok gyors megszüntetésére az oldott kristálycukor, vagy cukrozott tej a legalkalmasabb - ezzel megelőzhető az eszméletvesztés.
Kezelés:
Ha bekövetkezik az eszméletvesztés, akkor tilos a beteggel cukros vizet itatni, még kevésbé cukrot nyeletni, mert esetleg félrenyeli és megfullad tőle. Hipoglikémia esetén az orvos glükóz (szőlőcukor) vénába fecskendezésével másodpercek alatt eszméletre tudja téríteni a beteget.
A kómás állapot kialakulásának lehetősége miatt célszerű, ha minden cukorbeteg - az epilepsziásokhoz hasonlóan - személyi iratai között feltűnő helyen figyelmeztető írást tart, amely tartalmazza diagnózisát, diétáját és az adott inzulin mennyiséget, továbbá azt is, hogy hajlamos hipoglikémiás kómára. Ezzel megkönnyíti az elsősegélynyújtást.