A heveny hólyaggyulladás, más néven cystitis acuta (=cisztitisz akuta), akut hólyaggyulladás, hólyaghurut, vagy köznyelvben felfázás tünetei könnyen felismerhetőek. Ezek a tünetek a vizeléshez kapcsolódnak.
Tünetei:
- hirtelen kezdődő irritatív vizelési inger
- nehéz vizelés
- égető, csípő érzés vizeléskor
- gyakori vizeletürítés
- fájdalom az alhasban
- zavaros, bűzös vizelet
- súlyosabb esetben vérvizelés
Hólyaggyulladás előfordulása:
Szinte kizárólag csak nőknél fordul elő. A végbél körüli kórokozók gátra, majd a külső húgycsőnyílásba kerülésével, onnan a húgycsőbe felszállva és húgyhólyagba jutásával alakul ki. Mivel a nőknek rövid a húgycsövük, ez elősegíti a gyulladás kialakulását.
A férfiaknál a hosszú húgycső és a prosztata által kiválasztott [antibakteriális]? hatású váladék védelmet jelent.
Legtöbbször kórokozók okozzák a gyulladást, mint a Gram-pozitív aerob mikroorganizmusok és bélbaktériumok.
Társulhat más betegséghez is, mint a szülési sérülések, rendszeres katéterezés, prosztata megnagyobbodás, vagy hólyagbénulás. Ekkor az alapbetegséget kell kezelni először.
További oka lehet a gyakran váltott partnerrel való nemi érintkezés és az anális közösülés is, de kiválthatják a betegséget húgyúti idegentestek, kövek, eszközös urológiai vizsgálatok. Rizikótényező a terhesség, a cukorbetegség és az immunbetegség is.
Diagnózis:
A diagnózis vizeletvizsgálattal történik. Vizelettenyésztést végeznek, hogy megfigyeljék a baktériumok és a vörösvérsejtek számát. Komplikált gyulladás esetében speciális urológiai vizsgálatok szükségesek, pl.: ultrahangvizsgálat, vizeletáramlás vizsgálat, húgycsőkalibrálás, húgyhólyag-tükrözés, röntgen, intravénás urográfia.
Hólyaggyulladás kezelése:
Antibiotikumos kezelés javasol a kórokozók kiirtására. Figyelni kell, hogy ne alakulhasson ki újra.
Nemi érintkezést követően fontos a zuhanyzás és a vizelet ürítése, ami ilyenkor átmossa a húgycsövet.