Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Ízlelőbimbók
Verzió: 3  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2012-02-11 14:17:21
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

A táplálékokban levő oldott anyagok kémiai ingerét felfogó [receptor]okat ízlelőbimbóknak nevezzük. Ezek apró [sejt]ek vagy [ideg]végződések csoportjai, melyek nagy része az úgynevezett körülárkolt szemölcsök oldalfalában található, elsősorban a [nyelv]en, de a [szájpadlás] és a [garat] falában is. Minden egyes ízlelőbimbóban mintegy 50 sejt csoportosul. Ezekből idegrostok indulnak az [agy]hoz, és mindegyik ízlelőbimbó képes reagálni mind a négy alap ízre.

 

Az ízlelőbimbók sejtjei között támasztósejteket is találunk, a többi pedig érzéksejt. A szaglás receptoraihoz hasonlóan ezek az érzéksejtek is apró nyúlványokat viselnek, úgynevezett mikrobolyhokat, az ízlelőbimbó üregébe nyíló felületükön. Az ízlelőbimbók külső része kapcsolatban áll a tapintási ingereket közvetítő idegekkel, így az ízlelés szorosan összekapcsolódik a táplálék fizikai jelenlétének érzékelésével. Amikor ínyencek arról vitatkoznak, hogy vékonyra vagy vastagra szeletelve jobb - e a marhasült, kételyeink támadhatnak, hogy vajon mi a különbség a kettő között, de tény, hogy a nyelv tapintja is az ételt, nem csupán ízleli, és így a tapintása is befolyásolja azt, hogy az étel mennyire ízlik.

 

 

 

Kapcsolódó szócikkek









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!