Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Kábítószerfüggés
Verzió: 3  
Változtatta: rob3rt
Változtatás dátuma: 2011-03-11 19:44:51
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

 

Pszichoaktív, azaz a központi [idegrendszer]re ható vegyi anyagok ismételt, rendszeres (és egyre fokozódó mértékű) fogyasztása.
 
Ez a testi kábítószer-tolerancia növekedésével és ezzel együtt a fogyasztás fokozásával, valamint a fogyasztás korlátozásához fűződő megvonási szindróma jelentkezésével jár együtt. A kábítószerfüggés eluralkodása pszichoszociális tényezők, pszichikai folyamatok és/vagy a test biokémiai háztartásának elváltozásai, ill. zavarai közötti bonyolult kölcsönhatások eredménye.
 
A kábítószerfüggés megkülönböztetendő a kábítószerel való visszaéléstől, ez utóbbi gyakran a függést megelőző szakasz. A kábítószer függéshez, ill. kábítószerrel való visszaéléshez vezető szerek közé az alkohol és a nikotin mellett mindenekelőtt az amfetaminok; a cannabis (hasis); a hallucinogének (meszkalin, LSD); kokain; a felszívott kábítószerek; ópiumfélék, PCP (fenciklidin); valamint az antidepresszívumok, anxiolitikumok, hipnotikumok és a szedatívumok családjához tartozó gyógyszerek sorolhatók.

A kábítószerfüggés megkülönböztetendő a kábítószerel való visszaéléstől, ez utóbbi gyakran a függést megelőző szakasz. A kábítószer függéshez, ill. kábítószerrel való visszaéléshez vezető szerek közé az alkohol és a nikotin mellett mindenekelőtt az [amfetamin]ok; a cannabis (hasis); a hallucinogének (meszkalin, LSD); [kokain]; a felszívott kábítószerek; ópiumfélék, PCP (fenciklidin); valamint az antidepresszívumok, anxiolitikumok, hipnotikumok és a szedatívumok családjához tartozó gyógyszerek sorolhatók.

 
Tünetei:

Tünetei:

A kábítószerfüggés a használt szertől függő szomatikus és pszichés tünetek jelentkezéséhez vezet. A testi függés a tolerancia növekedése és a megvonási jelenségek mellett:
-         kísérő és utólagos testi panaszokat okoz, mint pl. szív- és keringési zavarokat, gyomor-bél traktus és májműködési problémákat, vegetatív és anyagcserezavarokat, a betegségekkel szembeni ellenállóképesség csökkenését, [neuropátiá]t
-         a pszichés funkciók (észlelés, emlékezet, koncentrálóképesség, gondolkodás, beszéd, érzelmi és hangulatállapot, motiváció, pszichomotoros tevékenység) károsodnak
-         megváltozik az életvitel
-         különleges problémák keletkeznek a pszichotróp szerekkel való pótlólagos visszaélés, ill. a kemény drogokra való áttéréssel.

-         kísérő és utólagos testi panaszokat okoz, mint pl. [szív]- és keringési zavarokat, [gyomor]-bél traktus és [máj]működési problémákat, vegetatív és [anyagcsere]zavarokat, a betegségekkel szembeni ellenállóképesség csökkenését, [neuropátiá]t
-         a pszichés funkciók (észlelés, emlékezet, koncentrálóképesség, gondolkodás, beszéd, érzelmi és hangulatállapot, motiváció, pszichomotoros tevékenység) károsodnak
-         megváltozik az életvitel
-         különleges problémák keletkeznek a pszichotróp szerekkel való pótlólagos visszaélés, ill. a kemény drogokra való áttéréssel.

Kapcsolódó szócikkek











Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!