Bizonyos gyógyszerek szedése ugyanolyan függőséget okozhat, mint amilyet egyes kábítószerek. A gyógyszerfüggőségnél is fellép a szer újbóli fogyasztására irányuló leküzdhetetlen kényszer, ami pszichés biztonság- és örömérzetet ad a betegnek.
Megkülönböztethetünk pszichés, illetve testi függőséget. A pszichés függőség az a leküzdhetetlen ösztönkésztetés, mely az eufória elérése felé hajt a szer megszerzésével. A testi függőség nem mindegyik szernél alakul ki – legjelentősebb a morfinnál és a barbiturát-származékoknál –, legfőbb jellemzője az elvonási tünetek, melyek akkor jelentkeznek, ha a szer szedése kimarad.
Az altatók, nyugtatók, szorongásoldó szerek alkalmazása rövid idő alatt alakíthat ki addikciót. Ilyen gyógyszerek a benzodiazepin, a barbiturát-származékot, a glutetimidet, a klórhidrátot, meprobamatot tartalmazó készítmények. Mindegyik más-más mértékben és idő alatt válthatja ki a függőséget. Az altatók többségénél az addikció már két hét folyamatos használat után is kialakulhat.