A legfőbb sejten belüli pozitív töltésű ion, az egész test kálium tartalmának 98%-a a sejtekben van. Ez az egyensúly bizonyos tényezők hatására eltolódhat és súlyos, akár életveszélyes állapot is létrejöhet. Ez lehet kálium hiányon vagy túlsúlyon alapuló, de a nátrium – kálium háztartás zavara miatt is kialakulhat.
A szervezetben az ion szintje függ a bevitel és a vesén keresztüli kiürülés arányától. A kálium szintjét a vérből határozzák meg laboratóriumi módszerek segítségével.
Kálium hiányos állapotok
(latin:hipokalémia)
- Elhúzódó hasmenés, hányás krónikus hashajtó szedés esetén, fokozott gyomor-bélrendszeri folyadék veszteség miatt jelentős kálium hiány alakulhat ki. Csecsemők és idős betegek esetén veszélyes.
- Vesebetegségek egy része esetén, mivel a kálium a vizelettel a vesékben kiválasztódik, majd nagy része újból visszaszívódik még a vizelet koncentrálódása alatt a vese csatornácskáiban.
- [Cushing]? szindróma és hiperaldoszteronizmus esetén a vese csatornácskáiban kevesebb kálium szívódik vissza.
- Nem megfelelő bevitel, pl.: rossz táplálkozási szokások, anorexia, alkoholizmus esetén.
- Húgyhajtók tartós, ellenőrizetlen szedése esetén.
Kálium túlsúllyal járó betegségek
(latin: hiperkalémia)
Általában ritkábban alakul ki, mint a hiányállapot. Ép veseműködés mellett nem szokott előfordulni.
- Veseelégtelenség esetén igen magas kálium értékek mérhetők ugyancsak magas vesefunkciók mellett, így akár dialízis is szükségessé válhat.
- Ritka okok, de a fokozott szájon át történő felvétel, transzfúzió, nagy dózisú penicillin szedése miatt kialakulhat emelkedett kálium szint.
- Olyan húgyhajtók szedése esetén, melyek visszatartják a kálium ürülését.
A kálium háztartás zavara akár lehet látszólagos is, helytelen vérvételi technikával, rossz feldolgozási módszerrel, de igen ritkán szokott előfordulni.
A csökkent illetve emelkedett kálium szint az izom-, illetve a szívműködés szempontjából bizonyos orvosi beavatkozást igényelhet. Fokozottan figyelni kell izomgyengeségre, szív ingerületvezetési rendellenességekre.
Terápia: elsődleges a kiváltó ok megszüntetése.