A kemény agyhártya alatti vérgyülem az elnevezéséhez híven, a külső, kemény [agyhártya]? alatti [véralvadék]?. Fejsérülés következtében alkulhat ki, amelyet ütés vagy hirtelen gyorsuló mozgás okozhat. A sérülés után vagy azonnal megjelenik (ilyenkor hevenynek mondják-akut), vagy fokozatosan alakul ki (vagyis idült az állapot-krónikus).
A heveny vérgyülem kialakulásának a jele, hogy a súlyos fejsérülés után gyorsan romlik a tudati állapot, s azon az oldalon, ahol a sérülés bekövetkezett, tág a [szembogár]? (pupilla). Ez sürgősségi [idegsebészet]?i beavatkozást tesz szükségessé. A koponyán belüli vérzés nyomja az agy állományát, melyet meg kell szüntetni a véralvadék eltávolításával. A kórisme megerősítéséhez [számítógépes rétegröntgenezé]?t - [CT vizsgálatot]?szoktak végezni.
Kis fejsérülés is veszélyes lehet, a folyamat lassan zajlik, idültté, másnéven krónikussá válik, s főleg az idősebbekre és az alkoholistákra jellemző. Ez az állapot gyors értelmi hanyatlással és fejfájással járhat. Nem mindig van [műtét]?re szükség, de akár életveszélyes állapot is lehet.