A laktózérzékenységről vagy laktózintoleranciáról beszélünk,ha a szervezet a lebontáshoz szükséges laktáz enzim hiánya vagy alacsony szintje miatt képtelen lebontani egy a tejtermékekben megtalálható cukorfélét, a laktózt.
A betegség hasi fájdalommal, krónikusan fennálló hasmenéssel társul, melynek következtében aztán fogyás, és akár kóros alultápláltság is kialakulhat.
Kialakulása, okai:
A [vékonybél]? bélhámsejtjei csak a bontott állapotban lévő laktózt képesek felvenni. Ha a laktáz enzim hiányzik, vagy működése károsodik, akkor a bontatlan tejcukor nem szívódik fel, és a vastagbélben az ott található baktériumok bontják és használják fel. A vastagbélben bekövetkező bakteriális erjedés, bontás gázképződéshez vezet, amely [puffadás]?t, és hasi görcsöket okoz. A bélben maradó bontatlan cukormolekulák vizet kötnek meg. Ezáltal a széklet állaga hígabbá válik, mennyisége jelentősen megemelkedik, ami hasmenést eredményez.
Tünetei:
A panaszok, tünetek gyermek- és felnőttkorban igen hasonlóak lehetnek. A laktózt nem toleráló gyermekek általában krónikus hasmenéstől szenvednek. Jóllehet kizárólag a laktóz felszívódási mechanizmusa károsodott, a hasmenés oly mértékűvé válhat, hogy a többi tápanyagot is kihajtja a bélcsatornából. Utóbbira utal a súlygyarapodás leállása, illetve a fogyás. A laktóztartalmú ételek fogyasztását követően fellépő további jellemző tünet a puffadás és hasi görcsök, amelyet hasmenés kísér. A panaszokat esetenként hányinger, hányás súlyosbítja.
Diagnózis, kezelés, megelőzés:
A betegség megállapításához gyomor-bélrendszeri kivizsgálásra van szükség.
Az orvos általában már a beteg alapos kikérdezése során feltételezheti a laktózintoleranciát,azonban bizonyos laboratóriumi vizsgálatok is szükségesek a diagnózis felállításához. A székletvizsgálatnál tapasztalt 6 alatti [pH-érték]? mindenképpen megerősíti a betegség gyanúját.
Az egyértelmű diagnózist a hidrogén-kilégzési teszt adja. Ha a tejcukor fogyasztását követően megnő a kilélegzett levegő hidrogén tartalma, akkor a teszt pozitív, a betegség fennáll.
A vizsgálat során laktóztartalmú oldatot itatnak a beteggel, majd félóránként megnézik, az általa kilélegzett levegő hidrogén tartalmát. Ha a betegség fennáll, a vékonybélből fel nem szívódó tejcukrot a vastagbélben lévő baktériumok bontják, és az ennek során nagy mennyiségben felszabaduló hidrogén gáz egy része felszívódik, a beteg pedig kilélegzi. A vizsgálat egyszerű és nem fájdalmas, nem igényel vérvételt sem.
A betegeknek lehetőség szerint kerülniük kell a tejtermékek fogyasztását, javasolt ezeket a ma már forgalomban kapható laktózmentes tejtermékekkel helyettesíteni. Hazánkban az elmúlt években elérhetővé vált a tabletta formájában kapható laktáz is, amely a tejben lévő tejcukrot előre elbontja.
Anyatejes babáknál az anyának is kerülni kell tehéntej tartalmú ételek fogyasztását. Tápszerek közül a hidrolizált, illetve szója alapú tápszereket lehet adni a babáknak. A tünetek általában 3-4 éves korra jelentősen javulnak, az esetek jelentős részében meg is szűnnek.