A melanoma a bőr pigmentsejtjeiből kifejlődött [daganatos megbetegedés]?.
A rosszindulatú melanóma főként a keleti országokban előforduló bőrrák, valószínűleg az intenzív lesülési mód miatt. Minden korosztályt érint, de főként a fiatal, szőke vagy vörös, világos bőrű és szemű felnőtteknél nagyobb a kialakulás kockázata. Több pigmentfolt (anyajegy) vagy lencse jelenléte a bőrrák számára kedvező tényező. A családon belüli előzmények szintén nagy kockázati tényezőt jelentenek.
A melanóma a "lesülési sejtekből", azaz a melanocitákból kiindulva fejlődik ki. Az elején a tumor lassan fejlődik, és a bőr felületén marad; csak nagyon lassan vastagodik meg. Ezért döntő jelentőségű idejében felismerni és kezelni a melanómát, hiszen I. stádiumban, (amíg a melanóma vastagsága nem haladja meg a 0,75 mm-t) az egyszerű és teljes kivágás már biztosítja a gyógyulást.
Tünetek és kezelés
Árulkodó jelek: Egy barna foltról vagy anyajegyről van szó, amely szabálytalan peremekkel növekszik, megváltoztatja a színét, többé-kevésbé sötét, pirosas-barnás vagy tisztán feketés zónákat mutatva.
Ha a melanómát elhanyagolják vagy későn veszik észre, 1 mm-t meghaladó vastagsággal már fennáll a [nyirokcsomó]?k felé terjedés kockázata, ami szélesebb kimetszést és [nyirokcsomó-kezelés]?t indokol. A továbbfejlődés legkockázatosabb formája az áttétek megjelenése a tüdőben és az agyban.
Orvosi javaslat
Rendszeresen figyeljük az anyajegyeinket, bármilyen változás (szín, méret, alak) esetén minél hamarabb bőrgyógyász felkeresése javasolt. Óvatosan napozzunk, a túlzott sugárzásnak kitett anyajegyek elfajulásának nő a kockázata és ezzel együtt a bőrön előforduló rosszindulatú daganat kialakulásának is.