Diagnózis:
A diagnózist fizikai vizsgálattal, illetve kérdéses esetekben laboratóriumi vizsgálattal állítják fel. Mivel az elváltozások szabad szemmel is jól láthatók, esetleg nagyítóval pontosítható a feltételezett gyanú, ezért az esetek többségében a gyógyszerterápiához elegendő ez a vizsgálati módszer. Ha kérdéses – esetleg más gyanú is felvetődik –, vagy ha a fizikai vizsgálat alapján alkalmazott gyógyszer nem segít, akkor laboratóriumi vizsgálattal – bakteriológiai tenyésztéssel – azonosítják a kórokozót.
Kezelése:
A antibiotikumos gyógyszerterápia mellett a sebeket naponta szappannal és bő vízzel le kell mosni, a kérges száraz réteget áztatással óvatosan el kell távolítani, a sebeket tiszta száraz kötszerrel kell letakarni, hogy megakadályozzuk a tovább terjedést.
A fertőzés terjedésének megakadályozására fokozott higiénés szabályokat kell bevezetni, fertőtleníteni a mosdót, a gyermek ruházatát 80-90 fokos vízben mosni, kézfertőlenítő szereket célszerű használni, elkülöníteni az evőeszközöket, edényeket.