A népesség egyharmada átesik enyhébb vagy súlyosabb pánikrohamon.
Legtöbbször spontán, kezelés nélkül gyógyul. A pánikbetegség súlyosabb lefolyású, de jóval ritkábban kialakuló kórkép. Jellemző a női nem túlsúlya a betegek között és fiatal felnőttkorban kezdődik.
Tünetei:
Pszichés és testi tünetei jelentkezhetnek. Félelem, megsemmisülés érzés uralkodhat el a betegen, egészen a halálfélelemig jutva. A beteg szédülhet, bizonytalanság- illetve ájulásérzés társulhat. Remegés, zsibbadás, izzadás alakulhat ki. Sokszor mellkasi panasz jelentkezik, fulladással, fájdalommal, szívtáji szorítással, heves szívdobogás-érzéssel, a pulzus gyorsabb lehet. De hányinger, hasi fájdalom is jellemezheti a roham lezajlását.
A panaszok 10-15 perc alatt alakulnak ki és legtöbbször perceken belül szűnnek is kezelés nélkül.
A roham kellemetlen epizód a betegnek, de gyakorlatilag veszélytelen. A legtöbb esetben szorongásos kórképekhez, fóbiákhoz kapcsolódik.
Kezelése:
Gyógyszeres és viselkedésterápia. Egyéni, család és csoportterápia keretén belül alkalmazható. A gyógyszeres kezelés alatt antidepresszánsok és benzodiazepinek javasolhatók, sajnos sokszor hosszú távon, mert a gyógyszerek elhagyásával a rohamok kiújulására lehet számítani. Viselkedésterápia ugyancsak hasznos lehet, a beteget a félelmeivel próbálják szembesíteni és arra megoldást találni.