Legfőbb tünete a remegés, reszketés, a merevség, a mozgás lassúsága, a felállást követő labilitás, melyek bármilyen kombinációban előfordulhatnak. Az értelmi képesség enyhe romlása is társulhat. A remegés nyugalomban a legfeltűnőbb, érzelmi stressz fokozza, akaratlagosan enyhül. Általában minden végtagra kiterjed, de sokszor eleinte csak egyetlen végtagot érint. Ritkán hiányozhat is. A merevség passzív mozgatáskor érzékelhető ellenállás. Az akaratlagos mozgások meglassulnak, jellegzetes járáskor a karok lóbálásának elmaradása. A beteg arca általában mozgás-, mimikaszegény, az arckifejezés merevvé válik. Néha a száj és ajkak körül is megfigyelhető finom remegés. A betegnek nehézséget okoz ülő helyzetből felállni, elindulni, jellemző a csoszogó járás, forduláskor bizonytalanság lép fel és járás során nehezen áll meg.
A panaszok és tünetek alapján, valamint fizikális vizsgálattal felállítható. Az enyhe esetek okozhatnak nehézséget, mikor még nem kifejezettek a betegség jelei, különösen a tremor (remegés) hiányában.
A dopamin és acetilkolin megbomlott egyensúlyának gyógyszeres visszaállítása. Az acetilkolin hatásának blokkolásával, vagy a dopamin pótlásával. A gyógyszeres kezelés gyakori mellékhatásokkal jár és idősek nehezen tolerálják. Kezdeti stádiumban gyógyszerszedés nem szükséges. Hasznos lehet a pszichoterápia vagy beszédterápia is. Ha a beteg nem reagál a gyógyszeres kezelésre, vagy az tűrhetetlen mellékhatásokat okoz, műtéti megoldás vagy az agy elektromos ingerlése jöhet szóba.