A személyiségzavarokban három nagy csoportot különböztet meg a pszichiátria tudománya.
Kényszeres (anankasztikus) személyiségzavarban a magatartást és a gondolkodást merev sémák és a tökéletességre való törekvés jellemzi. Az anankasztikus személyiségzavar tünetei hasonlítanak a kényszerbetegséghez, de nem érik el az ott észlelt súlyossági fokot. Az anankasztikus személyiségű emberek pedánsak, rigidek, makacsok, perfekcionisták, gyakran kínlódnak visszatérő kellemetlen gondolatok vagy késztetések miatt.
Az elkerülő, szorongó személyiségzavar sok hasonlóságot mutat a generalizált szorongással. Az ebben a személyiségzavarban szenvedőket az jellemzi, hogy állandóan feszültek, nyugtalanok, alacsony az önértékelésük (ugyanakkor mástól nehezen viselik el a kritikát, visszautasítást), hajlamosak apró sérelmeken is hosszasan rágódni, a társaságot kerülik, illetve csak oda mennek, ahol biztosan elfogadják, szeretik őket.
A dependens (függő) személyiségzavar fő jellemzői: saját magát alárendeli másoknak, fontos döntéseket más hoz meg helyette, nem szeret egyedül lenni, fél, hogy nem tud gondoskodni magáról. Amennyiben egy kapcsolata megszakad, sürgősen újat keres, annyira nem viseli el az egyedüllétet. E személyiségzavar részét képezi az aszténia is, ami azt jelenti, hogy az egyénnek nincs elég energiája, nehezére esik bármit is kezdeményezni vagy egyedül véghez vinni.