Az alkohol emberi szervezetre gyakorolt hatása túladagolás esetén alkoholmérgezést okoz. Testsúlytól függően különböző mennyiségű alkohol fogyasztása idézheti elő, a vér alkoholszintjének mérésével kifejezhető. A klasszikus felosztás szerint 0,5-1,5 ezrelék véralkoholszintnél ittasságról, 1,5-2,5 ezrelék esetén részegségről, 2,5-4 ezrelék véralkoholszint esetében alkoholmérgezésről beszélünk.
Drunkorexia |
|
Ekkor a légzés fokozatosan lelassul, és az agyban oxigénhiány lép fel. A túlzott alkoholmennyiség ellen folytatott küzdelem és az oxigénhiány végül oda vezet, hogy az agy leblokkolja azokat a testi funkciókat, melyek a légzést és a szívritmust szabályozzák. Szív-, és agykárosodás léphet fel, külső beavatkozás nélkül a kornyezeti viszonyok hatására (kihűlés, fagyás), fizikai és élettani hatások következtében (gyomortartalom, a nyelv, étel légútba kerülése), illete az agy oxigénhiánya miatt beállhat a halál.
Az alkoholmérgezés tünetei:
* Mentális zavar
* Bódulat, eszméletvesztés, kóma
* Hányás
* Rohamok
* Lassú vagy rendszertelen légzés (ha két lélegzetvétel között több mint nyolc másodperc telik el)
* Kékes árnyalatú bőr, sápadtság és/vagy hideg, nyirkos bőr
* Alacsony testhőmérséklet
* Erős alkoholszag
Terhesség és szoptatási időszak alatt a nők alkoholfogyasztása nem javallott, mert a magzat ill. szoptatott gyermek is szenvedhet alkoholmérgezést.