A mindennapok során érzékszerveink közül a szemünk van kitéve a legtöbb megpróbáltatásnak, hiszen a mesterséges megvilágítás, a televízió, a számítógépmonitor, a légkondícionáló használata mellett a szemünk közvetlenül érintkezik a külvilággal, így az onnan érkező por, füst és egyéb zavaró hatásokkal is meg kell küzdenie. Nem véletlen, hogy a köznyelvben is azt mondjuk, ha valamit féltünk: "Úgy vigyázok rá, mint a szemem fényére."
A látáshibák (rövidlátás, távollátás, [időskori szemgyengeség]?, asztigmatizmus, kancsalság) okai bizonyos kóros állapotok konzerválódásában keresendők.
Mint minden más izmunknak, így a szemizmoknak is mozgásra, pihenésre, ellazulásra van szükségük, hogy rugalmasságukat minél tovább megőrízzék.
Fontos és hasznos a szemtorna, hiszen ezzel nagyon sokat tehetünk szemünk érdekében.
Lásd még: Látáskorrekció
A gyertya és az "átlátszó ujj" gyakorlata
Helyezzünk el az ülőhelyünktől egy méterre egy gyertyát. Nyújtsuk ki az egyik mutatóujjunkat, tartsuk a szemünktől mintegy 30 cm távolságban a gyertya irányába. Fixáljuk a gyertyát! Mi történik az ujjunkkal? "Átlátszóvá" válik, majd "megduplázódik" és köztük ott a gyertya. Majd figyelmünket fordítsuk az ujjunkra! Mi történik a gyertyával? Váltsunk párszor nézőpontot oda-vissza! Ha nem látjuk rögtön duplán az ujjunkat vagy a gyertyát, nézzünk el egy fél percre a távolba. Ez a gyakorlat azért jelent felüdülést a szem számára, mert a két, egyszerre szemügyre vett tárgy egymástól viszonylag nagy távolságra van.
További szemtorna gyakorlatok és hasznos információk: www.szemtorna.hu