A bölcsességfogunk 18 és 25 éves korunk között bújik ki, amely sokszor elég fájdalmas folyamat. Helyzetéből adódóan - a fogsorunk leghátsó tagja - nehezebb tisztítani, a fogszuvasodás gyakran megjelenik.
A nevét arról kapta, hogy viszonylag későn, felnőtkorban bújik ki. Ez a fogsor nyolcadik foga többnyire a legnagyobb méretű fogunk a szájüregben. Hasonlít az előtte levő két őrlőfogra, de lehet egészen kicsi, csapfog is. Az emberek 13 százalékánál a bölcsességfog egyáltalán nem is bújik ki, de az is megtörténik, hogy az egyik vagy a másik oldalon hiányzik.
Nem minden bölcsességfog elhelyezkedése tökéletes, van amelyik nem is érintkezik az előtte levő másik foggal, és a köztük levő rést nehéz tisztán tartani, másik esetben nem a megfelelő irányba nőnek, ezáltal a többi fogat tolják össze. Ha az előfordulásuk nem megfelelő, a funkciójukat sem töltik be.
A gyökerei általában rövidebbek, vagy kevésbé széttérők, előfordulhat, hogy összeolvadnak, de ha külön maradnak, akkor három ponton rögzülnek. Ha a röntgenfelvétel előre kimutatja, hogy nem lesz helye a szájüregben, érdemes az előtt eltávolítani, mielőtt a gyökerek kifejlődnek. A legmegfelelőbb életkor 18 és 20 év között van.
Ha már kifejlődik a gyökérzete, és szétágazik, nehezebb eltávolítani és a seb is lassabban gyógyul foghúzás vagy műtét után. Gyökérkezelése nehezen oldható meg, mert nincs hozzá elegendő hely a szájüregben.
A bölcsességfog tisztítása:
Mivel nehezen tisztítható, használjunk kisméretű fogkefét.
Mire jó a bölcsességfog?
Sokszor halljuk, hogy a bölcsességfog nem szükséges, de ha a 8-as fogunk tökéletesen kitört, megfelelően tisztán tudjuk tartani, erős és terhelhető fog lesz belőle. Mind a 4 bölcsességfogunk betömhető, és ha a mellette levő 7-es foggal, nagyőrlővel probléma van, vagy el kell távolítani, átveheti a szerepét.