A hasmenéssel járó emésztőrendszeri megbetegedések egynegyedében Campylobacter jejuni a kórokozó, itthon évente mintegy 10 000 megbetegedésnél mutatják ki. A Campylobacter jejuni okozta hasmenések az esetek többségében nem járványosan, nem egy egész család vagy közösségben egyszerre okoz megbetegedéseket, hanem egyedi formában jelentkeznek.
Fertőzésforrás:
A legtöbb megbetegedést a nyers, fertőzött tehéntej fogyasztása okozta, mert a szarvasmarha állomány igen nagy mértékben fertőzött, a jószágok többséges tünetmentes hordozó.
Tünetei:
Lázat, hányást, véres, nyákos, vizes székletet, alkalmanként vakbélgyulladásra, hashártya-gyulladásra emlékeztető tünetek is előfordulnak. Csecsemőknél, idős korban, legyengült szervezetű embereknél súlyos visszafordíthatatlan folyamatokat indíthat el a kiszáradással, illetve a só- és vízháztartás végzetes felborulásával.
Kezelése:
Ha a fennáll a kiszáradás kockázata, a beteget kórházba kell szállítani, ahol infúzióval oldják meg a folyadékpótlást.
A beteg otthoni ellátásában folyamatos fertőtlenítést kell végezni, a kézfertőtlenítés, a széklettel szennyezett textíliákat, a beteg által használt evőeszközöket, edényeket, a mellékhelyiségeket rendszeresen fertőtleníteni kell. A beteg gyógyulása a betegszoba felületeinek fertőtlenítésére is szükség van.
Bejelentési kötelezettség:
A Campylobacter enteritis be- és kijelentésre kötelezett fertőző betegség, ezért a beteg környezetében élőknél is el kell végezni több alkalommal a székletvizsgálatot. A fertőző betegség addig tart, amíg a kórokozó a széklettel ürül.