Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!
Hirdetés


A [szemlencse]? egy részére vagy egészére kiterjedő elhomályosodást jelent, amely lehet veleszületett, azonban többnyire a szemben lezajlott gyulladás vagy mérgező anyagok hatására, illetve idős korban alakul ki.

Orvosilag két fajtája létezik, a szürkehályog és a zöldhályog, amik gyakori szembetegségek.

 

A potenciálisan elkerülhető vakság kb. 50%-át hályog okozza. A hályogos vakságnak 3 fő oka van: az öregedés, a dohányzás és az UV-sugárzás.

 

Szürkehályog

latin: cataracta (katarakta)Szürkehályog a szemgolyón

A szemlencse olyan mértékű elhomályosodását jelenti, amire az egyetlen hatásos kezelés a műtét. Az elszürkülés miatt a retinán (ld. retina) nem alakul ki éles kép, így a látásélmény egyre romlik.

 

Tünetek

- homályos látás, ami először kisebb dolgok kapcsán tűnik fel

- egyre romló látás a sötétben

- visszatükröződéssekkel és éles fénnyel szembeni érzékenység

- fényforrások körül fénykarikák érzékelése

- fél szemmel való nézéskor is kettőslátás

- színek elhalványulása

 

A szürkehályog lassan és fájdalom nélkül alakul ki. A kialakulás folyamatában sem okoz fizikai fájdalommal járó panaszt. A már kialakult szürkehályog egyetlen, szabad szemmel is látható tünete a fekete pupilla enyhén szürkés árnyalatúvá válása.

A kiérett szürkehályog vakságot okoz, tehát nagyon fontos időben szakorvoshoz fordulni, mivel csak műtéttel orvosolható. 

 

Kialakulása

A szürkehályog általában mindkét szemen megjelenik, és nem biztos, hogy a teljes szemlencsét érinteni fogja.

Három fő típusa van:

  • a nukleáris katarakta a lencse közepében alakul ki, és korai stádiumban növeli a szemlencse törőerejét, ezáltal átmeneti rövidlátás következik be, ezzel együtt viszont csökken az olvasáshoz szükséges távolság. A lencse fokozatosan egyre szürkébb lesz és csökken a látásélesség. Félhomályban a beteg különösen rosszul láthat. Sárgásbarna elszíneződést eredményez, ami a kék és a lila árnyalatainak elkülönítésében nehézséget okozhat. 
  • a kortikális szürkehályog a lencse kérgének külső felszínén jelentkezhet fehéres, ék alakú, opálos csíkként. Ezek a csíkok a lencse közepe felé kezdenek terjeszkedni, így akadályozva a fény áthaladását. Rövidlátás és távollátás egyaránt kialakulhat, valamint a kontrasztok eltűnése, illetve a visszatükrözés is zavaró lehet.
  • szubkapszuláris katarakta kis homályos foltként kezdődik, jellemzően a szemlencse hátulsó felszínén. Általában mindkét szemet érinti, de az egyik szemben jobbára előrehaladottabb állpotban van. Csökken a látás még erős fényben is, és gyakori, hogy a beteg este a fényforrás körül karikákat lát.

A szürkehályog kialakulásának hátterében nem kizárólag a korral együtt járó változások állhatnak. 

Komoly rizikófaktor a cukorbetegség, a családban előforduló szürkehályog, hosszú ideig tartó szteroidkezelés, fokozott kitétel napfénynek, ultraibolya fénynek, szemet ért radioaktív sugárzás, dohányzás.       

 

Zöldhályog

Más néven glaukóma, amely nem gyógyítható, de kezelhető betegség. Lényege a szem belnyomásának fokozódása. A "hályog" megnevezés tehát nem adekvát, mert nem a szemlencse elhomályosodása okozza.

 

Tünetek

- a szem és környékének fájdalma

- szempirosodás

- homályos látás

- fényforrás körüli szivárványszerű karika észlelése

- [szemnyomás]? emelkedése

- zöldhályogos roham esetén hányinger, hányás, erős fájdalom, tágult pupilla, zöldes-szürkés szaruhártya

A zöldhályog azonban az esetek 90%-ában lappangva, tünetmentesen alakul ki, ezért fontos a rizikófaktorok függvényében a szűrés. Rizikófaktor lehet a magas vérnyomás, cukorbetegség, érszűkület, családon belüli előfordulás / halmozódás, idősebb életkor, szűk szemfenéki érhálózat, ingadozó vagy emelkedett [szemnyomás]? (normális tartomány 12-21 Hgmm között), dohányzás, alkoholfogyasztás. 

 

Kialakulás

A szemben található [csarnokvíz]? termelődése és elfolyása közötti egyensúly felborul, a szemnyomás megemelkedik, ez pedig a szaruhártya vizenyőjét és a [látóidegfő]? vérellátási zavarát okozza, amelynek következtében az ideghártya és a látóidegfő idegsejtjei elpusztulnak. Visszafordíthatatlan látásromlás alakul ki, de az időben felismert és kezelt betegség esetén ez a romlás megállítható. 

Ha más szemészeti betegség nem kíséri akkor elsődleges (primer), ha igen, akkor másodlagos (szekunder) zöldhályogról beszélünk. A csarnokzug felépítése alapján nyitott zugú (simplex) és zárt zugú (congestiv) lehet. Külön csoportot képez az elsődleges veleszületett zöldhályog (primer congenitalis glaucoma), amely esetében a csarnokvíz elvezető rendszere nem fejlődött ki, vagy nem átjárható.

 

A szemnyomást szemcseppekkel, tablettákkal, esetleg infúzióval lehet csökkenteni. Bizonyos esetekben ezek a konzervatív kezelési módok hatástalannak bizonyulhatnak, ekkor lézeres és műtéti beavatkozás válhat szükségessé, amely a csarnokvíz elfolyásának biztosít utat.

Hirdetés







Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!