Orvosi neve: Ablatio retinae
Az ideghártya, latinul retina az azt tápláló érhártyán fekszik. Szövettanilag 10 rétegből áll, a legkülső réteg pigmentált sejtsor. Ideghártyaleválás során a belső 9 réteg válik le a külső sejtsorról.
A betegség az esetek 10%-ában mindkét szemet érinti, és sürgős beavatkozást igényel, mert a retina csak rövid ideig tudja elviselni tápanyagellátásának hiányát. A látáskárosodás irreverzibilis, a látásvesztés végleges!
Az ideghártyaleválás kialakulásának leggyakoribb okai:
- a retina elvékonyodott részein szakadás történik, ezáltal folyadék jut a rétegek közé, ami leválasztja az ideghártyát
- a retinát heges kötegek húzzák a szemgolyó belseje felől (pl. cukorbetegség vagy [koraszülött]?ség miatti elváltozások)
- másodlagos folyadékképződés a rétegek között (pl. daganat, gyulladás, vagy a szervezet egészét érintő / pl. [magas vérnyomás]?, terhességi vérmérgezés]/ betegség miatt)
Tünetek
Hirtelen nagy mennyiségű úszkáló, repkedő, sötét homályok, "fekete függöny" látása, fényvillanások észlelése, látótérkiesés. Jelentős látásromlás akkor alakul ki, amikor az éles látás helye ([sárgafolt]?) is leválik.
Tünetek észlelésekor mihamarabb forduljunk szemorvoshoz, mert az elhanyagolt retinaleválás részleges vagy teljes vakságot okozhat!
Kezelés
Az időben felfedezett betegség műtéttel gyógyítható, aminek célja a szakadások elzárása. Ezután a folyadék az ideghártya alól felszívódik, és a retina visszafekszik az alapjára.
Sajnos vannak olyan típusú retinaleválások is, amelyeknél a gyógyulási arány 30-40%-os, de az esetek jelentős részében tartós gyógyulás érhető el.