A mikroorganizmus szabad szemmel nem látható, parányi élőlény. A szervezetben előforduló baktériumok, vírusok és gombák mind mikroorganizmusok, amelyek tudományos vizsgálatával a [mikrobiológia]? foglalkozik.
Az emésztőcsatornában, a beleinkben élő mikroorganizmusok javarésze a bevitt táplálékkal kerül a szervezetünkbe. A rossz minőségű vagy fertőzött ételek, a túlzott cukor- illetve alkoholfogyasztás, az antibiotikumok, illetve a vegyszerek a [bélflóra]? egyensúlyának felborulásához vezet, ami azt jelenti, hogy bizonyos baktériumfajták súlya csökken, míg más élőlényeké viszont megnő, a sérülékeny bélflóra pedig a továbbiakban nem tudja tevékenységét megfelelően ellátni. A bélflóra harmóniáját a legkönnyebben [probiotikum]?okkal tudjuk megteremteni. A probiotikumokat az élelmiszereink közül a tej, savanyított tejtermékek, érlelt sajtok, az élőflórás joghurtok, húsáruk tartalmazzák.
Escherichia coli baktériumok 10 000-szeres nagyításban
(melegvérűek tápcsatornájának alsó szakaszában él)
A bélflóra részt vesz a méregtelenítésben, az itt élő több trillió mikroorganizmus gátolja a veszélyes baktériumok megtelepedését és elszaporodását, valamint a gyulladást keltő anyagok termelődését. Minthogy a bélflóra természetes antigének sokaságaként kiemelt szerepet játszik az immunrendszerünk működésében is, egyensúlyának felborulása allergiára hajlamosít. Ezért különösen fontos, hogy a bélflóra egyensúlya megmaradjon, felborulása esetén pedig mihamarabb helyreálljon.