latin: myasthenia gravis (miaszténia grávis) = izomgyengeség
A miaszténia súlyos izomgyengeséggel járó, nehezen felismerhető, nem fertőző autoimmun betegség.
Viszonylag ritkán fordul elő egymillió emberből kb. 80 személy betegedik meg.
Az izomzat súlyos fáradékonyságával, gyors kimerülésével járó betegség, amely a harántcsíkolt izmokat érinti. Ezek vesznek részt vesznek a szervezet mindenféle mozgásában a végtagoktól a szemizomzatig, a beszédtől a légzésig. Nem öröklődik, bár előfordulhat a család több tagjánál is, de ez elég ritka.
A betegség oka nem ismert, a tünetek okát azonban jól ismeri az orvostudomány. Az akarattól függő izomzat működését az agyban keletkező ingerületek irányítják, amelyek az idegekben terjednek az idegvégződés és az izomrost közötti ún. végkészülékekig, melyeken áthalad az ingerület. A miaszténiában szenvedőknél a gyermekkori fejlődésben fontos szerepet játszó csecsemőmirigy kóros továbbműködése olyan ellenanyagot termel, amely meggátolja az ideg-végkészülékek elektromos ingerületátadásának folyamatát.
A betegséget egyelőre nem tudják gyógyítani, de kezelésében jelentős haladást értek el, a csecsemőmirigy eltávolításával, illetve olyan gyógyszeres terápiával, amellyel a kóros antitestek eltávolíthatók a beteg vérplazmájából.