A pneumococcus egy cseppfertőzéssel terjedő baktérium, a Streptococcus pneumoniae rövídített neve.
A kutatók több mint 90 típusát fedezték fel eddig, ebből csak néhány jelent veszélyt az emberre. A szakirodalom szerint az 5 év alatti még fejletlen, és a 65 év feletti már legyengült immunrendszerű korosztály a legveszélyeztetettebb, ennek ellenére minden életkorban képes súlyos betegségeket okozni. A baktériumot elsősorban a kisgyermekek hordozzák tünetmentesen az orrgaratban és az orrüregben, a kor előrehaladtával a hordozás megszűnik. Közösségeikben szinte elkerülhetetlen a cseppfertőzés, de a baktérium csak sérült nyálkahártyán át a véráramba jutva okozhat betegséget. A pneumococcus az emberi szervezetben tüdőgyulladást, agyhártyagyulladást, [középfültő-gyulladás]?t, ezek szövődményeivel halált is okozhat. Gyenge immunrendszer mellett véráram fertőzés és agyhártyagyulladás esetén a betegség nem ritkán olyan rohamos lefolyású, hogy az antibiotikum kezelés elkezdésére nincs idő, illetve gyakran előfordul, hogy az adott antibiotikumra már rezisztens a baktérium. A kórokozók ugyanis minden antibiotikum kezelés során kiválogatódnak, megjelennek az antibiotikumoknak ellenálló, rezisztens törzsek, ezek kezelése pedig egyre nehezebb feladat.
A pneumococcus ellen kétféle védőoltás létezik. Egy egyszerűbb fehérje-alapú, mely fejlődött immunrendszer mellett (rendszerint 5 éves kor felett) vált ki megfelelő immunválaszt - ami még mindig gyengébb és rövidebb időtartamú (3-5 év), mint pl. a vírusok elleni oltásokkor megszokott -, illetve egy konjugált vakcina, melynek hatásmechanizmusával már egy újszülött immunrendszere is jó hatékonysággal felkészíthető a baktériumra.
Egyre több ország egészségügyi hatósága javasolja az idősek és kockázati csoportba tartozók pneumococcus elleni oltását, mely Magyarországon is ajánlott és elérhető.