Az emberiség kb. 4%-a kisebb-nagyobb mértékben összecseréli a színeket. Magyarországon mintegy 400 000 színtévesztő él.
A színtévesztés genetikailag öröklődő látászavar. Elsősorban a férfiakat sújtja, és a nők hordozzák, tehát az érintett férfiak édesanyjuktól örökölték a színtévesztést. Ennek az az oka, hogy a [szemcsapok]? színspecifikus festékjének génjét - és ennek hibáját is - az X kromoszóma tartalmazza. A férfiaknak csak egy X nemi kromoszómájuk van, amit anyjuktól örökölnek, így az édesanya - aki nem is feltétlenük színtévesztő - közvetlenül fiaira örökítheti a színtévesztő gént. A lánygyermekekeknek azonban két X kromoszómájuk van. Ha ezekből csak az egyik hordozza a mutáns gént, a színtévesztés nem fejlődik ki. Nő is lehet színtévesztő akkor, ha az apa színtévesztő, az anya pedig hordozó.
A szem ideghártyájában kétféle [érzékelő sejt]? van: a csap és a pálcika. A színek érzékelésére a csapok képesek, amelyek lefedik az érzékelt fény teljes tartományát. A receptoroknak három fő tipusa van a jellegzetes fényérzékelési spektrumnak megfelelően: vörös, zöld és kék. Ha valamelyik receptortípussal gond van, színtévesztésről beszélünk. Leggyakrabban a vörös és a zöld szín tévesztése fordul elő, míg a kék ritkábban.
Színlátási zavart átmenetileg okozhatnak egyes szemészeti betegségek is, így pl. zöldhályog, szürkehályog, ideghártya-betegségek.
A teljes színkör | ||
A vörösszín-tévesztők így látják a színkört | A zöldszín-tévesztők így látják a színkört |