Szívritmuszavar
Szívritmuszavar akkor áll fenn, ha a szívverés eltér a rendestől. Időnként az egészséges szívverésben is adódnak ritmuszavaros pillanatok, ha azonban ez tartóssá válik, az a szívizom károsodására, illetve hibás ingerületvezetésre, következésképpen a szívizom rendellenes összehúzódásaira utal. Bizonyos szerek -koffein, kokain, lelki működésekre ható és szimpatikus idegvégződést izgató készítmények- szintén szívritmuszavart idézhetnek elő.
Nem minden szívritmuszavar veszélyes. A szinuszcsomóval kapcsolatos az a szívritmuszavar -ez rendesen is előfordul gyermekeknél-, amelyre az jellemző, hogy a légzések alkalmával a szívverés gyorsul vagy lassul. Ezt a szívverési eltérést nem kell kezelni.
Másfajta és változó súlyosságú szívritmuszavar a [pitvar]?remegés, a rohamszerű [kamra]?i szapora szívverés, a szinuszcsomós szapora szívverés, a szívblokkhoz társuló lassú szívverés, a szinuszcsomó betegsége és a soron kívüli szívverés (extraszisztolé).
Gyakori, enyhe szívritmuszavar a kamrai extraszisztolé, amely akkor jelenik meg, ha rendellenes elektromos aktivitás idő előtti összehúzódásra készteti a kamrát. Egészséges embernél is előfordul, ha fáradt, vagy sok feketekávét ivott. Az ember vagy semmit sem érez, vagy azt érzi, hogy egy erős szívdobbanása volt. Vannak azonban olyan szívritmuszavarok is, amelyek az életet is fenyegetik. A kamraremegés vagy a kamrai szapora szívverés a szövetek és [szerv]?ek [vérellátás]?ának csökkenésére és [szívleállás]?ra vezethet.
A szívritmuszavar tünetei közé a szívverés észrevehető változása, szívdobogásérzés, mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés és eszméletvesztés tartozik. Kamraremegés esetén az első tünet szívleállás lehet, amelyből hirtelen halál következhet.
A szívritmuszavar elektrokardiográfiás vizsgálattal és 24 órás Holter-monitorozással állapítható meg. Az [ultrahang]?os szívvizsgálat és a szívkoszorúér [röntgen]?ezése pedig olyan szívbetegségekre deríthet fényt, amelyek szívritmuszavart okozhatnak.
A szívritmuszavart vagy a szívritmust helyreállító hagyományos gyógyszerekkel (digitálisszal és kidinnel), vagy modern készítményekkel (bétablokkolókkal, kálciumcsatornát gátló szerekkel és dizopiramiddal) kezelik. Bizonyos szívritmuszavarok esetén azonban a járulékos ingervezető köteg elektromos elroncsolására és néha ritmuszavar elleni [szívritmuskeltő]? (pacemaker) beültetésére is sor kerülhet.