Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: tuberkulózis
Verzió: 2  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2011-06-28 22:46:55
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

Rövid, ismert nevén [TBC].


A tuberkulózis (gümőkór), rövidítve tbc, embert és állatot egyaránt érintő fertőző betegség. A gázcsere lebonyolítására alkalmas terület Tuberkulózis - fertőző tüdő betegségcsökkentésével károsítja a [tüdő]t, és megnehezíti a [légzés]t. Kezelés nélkül a beteg az oxigénhiányba és a kimerültségbe belehalhat.

A XVII. és XVIII. században Európában a gümőkór okozta a halálesetek 25 százalékát. A XX. században a halálozási arány a javuló egészségügyi és higiéniai állapotok következtében látványosan csökkent, a [penicillin] és más [antibiotikum]ok bevezetésével pedig tovább csökkentette a betegség áldozatainak a számát. A tébécé ennek ellenére jelen van olyan területeken, ahol az emberek alultápláltak, zsúfolt lakókörnyezetben élnek, és rossz az egészségügyi ellátás. Körülbelül 3 millió ember hal meg a betegségben évente, nagy részük a fejlődő országokban.


 

Magyarországon a gümőkór előfordulása növekvő tendenciát mutat, különösen az alkoholisták és a legyengült [immunrendszer]ű, például a [HIV]-pozitív emberek körében. A tébécé újbóli megjelenése részben a [gyógyszer]ekkel szemben ellenálló [baktérium]törzsek okozta [fertőzés]ekkel magyarázható.


 

 


A gümőkórral fertőzött egyének nem okvetlenül betegszenek meg. Náluk azért nem alakul ki a betegség, mert az immunrendszerük elegendő védelmet nyújt. A fertőzés akár évekig inaktív maradhat, és akkor támad, amikor az immunrendszer legyengül.

 

A tuberkulózis tünetei:

A gümőkór tünetei a következők:

  • krónikus vagy makacs [köhögés],
  • [vér]es köpetürítés,
  • súlyos kimerültség,
  • [étvágytalanság] és testsúlycsökkenés,
  • [láz] és éjszakai izzadás.

A tuberkulózis kezelése:

A gümőkórt hónapokig tartó antibiotikum-kúrával gyógyítják.

 

Mikor forduljunk orvoshoz?

Akkor, ha a köhögés és a köpetürítés három hétnél tovább fennáll.

 

Mit tesz az orvos?

Tébécé gyanúja esetén [mellkas]i [röntgen vizsgálat]ra küldi a beteget, és köpetmintát vesz. A köpetben ki lehet mutatni a baktériumok jelenlétét. A baktériumtenyésztés eredménye hat hét múlva várható. Ha az úgynevezett tuberkulinpróba pozitív, azt jelenti, hogy az illető már találkozott a [kórokozó]val, vagy korábban gümőkór elleni BCG-oltást kapott.

A gümőkór korai kezelése során alkalmazott antibiotikum-kombinációnak köszönhetően a betegek többsége teljesen felépül. A páciens viszonylag gyorsan eléri a nem fertőző állapotot, ám a teljes kúra általában kilenc hónapot vesz igénybe.

 

A tuberkulózis megelőzése:

A gümőkór megelőzésének legfontosabb feltétele a higiénikus életmód és a helyes táplálkozás. Magyarországon a gyermekek már csecsemőkórban megkapják a BCG-oltást, ami egész életen át tartó védettséget biztosít a gümőkórral szemben. [Védőoltás] beadása ajánlott azoknak is, akik különösen fertőzött területre utaznak.

 










Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!