A vízipipázás ugyanolyan nikotinfüggőség kialakulásához vezethet, mint a cigarettázás, és a dohányzás egyéb formáihoz hasonlóan nem tekinthető ártalmatlan alternatívának.
Sokan úgy vélik, hogy a vízipipa felső részéből áradó, többnyire ízesített és illatos dohány füstjének beszívása kevésbé ártalmas, mint ha a fiatal rendszeresen rágyújtana egy-egy cigarettára.
A vízipiázás is dohányzás
Az egy-egy alkalommal 30–60 perces vízipipázás során a fiatal nem kevesebb, mint százszor szívja be füstöt, alkalmanként körülbelül fél liternyit. A vízipipa füstjében is megtalálható a cigarettafüst káros anyagainak nagy része, így például a szén-monoxid is. A vízipipázók véréből ugyanúgy kimutatható a nikotin, mint cigarettaszívás esetén: a rendszeres vízipipázás körülbelül annyi nikotint juttat a szervezetbe, mint napi tíz szál cigaretta rendszeres elfüstölése.
A vízipipázás hatásai
2008 és 2009 között Dr. Thomas Eisenberg (Virginia Commonwealth University) és Dr. Alan Shihadeh, a Bejrúti Amerikai Egyetem docense 31 tizennyolc és ötven év közötti résztvevőn vizsgálta a vízipipa és a cigaretta okozta mérgezőanyag-terhelést.
A belégzések számából és térfogatából kalkulálva kiderült, hogy a vízipipázás közben csaknem 48-szor több füstöt lélegzünk be, mintha csak dohányoznánk. Shihadeh korábbi munkájában azt is kimutatta, hogy a vízipipafüst rákkeltő anyagokat tartalmaz, ami különösen annak tükrében elgondolkodtató, hogy a vízipipázó nagyságrendekkel több füstöt lélegez be, mint a cigarettás.
Forrás
Kép