AIDS – acquired immunodeficiency syndrome, szerzett immunhiányos tünetegyüttes, amit a HIV vírus (HIV – human immunodeficiency virus) okoz. A HIV fertőzés és a következtében fellépő AIDS betegség napjaink legsúlyosabb, leggyakrabban szexuális úton terjedő fertőzése. A nyolcvanas évek elejétől - amikor sikerült leírni és azonosítani a kóros folyamatot - önálló betegségként tartja nyilván az orvostudomány. Különösen veszélyes fertőző betegség, mert a megfertőzött személy hosszú évekig (4-8 évig) tünetmentes vírushordozó, így sokaknak adhatja tovább a vírust - anélkül, hogy tudna róla.
Az afrikai kontinensen a legelterjedtebb, egyes országokban mintegy 30 százalékot is kitesz a ferőzöttek aránya. Az ENSZ AIDS-szel foglalkozó programjának becslése szerint ma több mint 40 millió HIV-pozitív ember él világszerte, és számuk valamennyi kontinensen emelkedik. Magyarországon hivatalosan kb. ezer HIV-fertőzöttet tartanak nyilván, de a becslések szerint valóságosan négy-ötezer ember lehet vírushordozó.
A HIV vírus a T-limfocitákat, az immunrendszer sejtjeit károsítja, így a fertőzött beteg szervezete fogékonyabbá válik a fertőzésekre, bizonyos típusú daganatos betegségekre. Gyakran csak e betegségek fellépésekor diagnosztizálják az AIDS-t. A fertőzés történhet a testfolyadékokkal; közösüléskor hüvelyváladékkal, ondóval. A vérrel történő átvitel a korábban nem szűrt vérkészítményekkel (vérátömlesztéssel), vagy a nyílt sebbe jutó valamilyen fertőzött ember testváladékával. A fertőzés megtörténhet szoptatás vagy szülés alatt is, vagy terjedhet nyállal is.
Kezelése:
A HIV illetve az AIDS terápiás lehetőségei - annak ellenére, hogy nagy ütemben folynak a kutatások -, még mindig korlátozottak. Az eddig kidolgozott kezelési eljárások a vírust nem pusztítják el. A gyógyszeres kezelés - amelynek középpontjában kombinált antivirális szerek adagolása áll - lassíthatja a HIV fertőzés súlyosbodását, illetve az AIDS kifejlődését. Vannak olyan gyógyszerek, amelyek képesek megelőzni vagy hatékonyan kezelni bizonyos AIDS-hez kapcsolódó betegségek kialakulását. A jelenleg alkalmazott eljárások súlyos mellékhatásokkal járnak, de a lagnagyobb probléma, hogy ellenállóvá tehetik a vírust. Nem utolsó sorban mindemellet rendkívül drágák is.