latin: canalis spinalis (kanalisz szpinalisz)
A gerinccsatorna a csigolyanyúlványok által létrejövő üreg, amely végighúzódik a gerincoszlopon, s a gerincvelőt és a gerincvelői idegek kezdeti szakaszát tartalmazza. Elöl a csigolyatest, míg oldalt és hátul a két csigolyaív határolja. A gerinccsatornát is agyhártyák bélelik.
A külső, rostos hártya a kemény [agyhártya]?. Alatta a [pókhálókártya]? és a lágy agyhártya rétegei találhatók. Az utóbbi kettő között van a pókhálóhártya alatti réteg, melyet a gerincfolyadék tölt ki. Hasonlóan az agy pókhálóhártya alatti rétegéhez. A gerincvelő rendszerint az első vagy a második ágyéki csigolyánál végződik, s ettől lefelé csak gerincvelői idegek haladnak a gerinccsatornában, melyet hamarosan el is hagynak. Ezért biztonságos, hogy a negyedik és az ötödik ágyékcsigolya között vesznek mintát a gerincfolyadékból, vizsgálat céljára. A beavatkozást gerinccsapolásnak (lumbálpunkciónak) nevezik.
A kemény agyhártyát a keskeny kemény agyhártya feletti rés választja el a csigolyák csontjától, amelyben zsírszövet és kevés vivőér van. A medencebeli szerveket beidegző keresztcsonti gerincvelői idegek az ide beadott [érzéstelenítő]?szerrel gátolhatók. Ezt az érzéstelenítést gyakran alkalmazzák szüléskor, így az anya végig eszméleténél van.