A növényi kivonatoknak a betegségek gyógyítására és a közérzet javítására való használata a gyógyítás legősibb formája. A világ lakosságának 80 százaléka még ma is használja ezeket a szereket, és 50 évvel ezelőtt a gyógyszerhatóanyagok kétharmada még növényi eredetű volt. Mára számos gyógynövény hatóanyagát azonosították, amelyek alapján a gyógyszergyárak hasonló vegyületeket szintetizáltak, és ezeket új gyógyszerként szabadalmazták.
Hogyan segíthetnek a gyógynövények?
A herbalisták (gyógynövénnyel gyógyítók) növényi orvosságok és étrendi kiegészítők szedését javasolják azzal a céllal, hogy hatékonyabbá tegyék a szervezet védekezőrendszereit. A cél tehát nem elsősorban egy adott tünet vagy betegség megszüntetése. Különféle gyógynövénykésztményeket ajánlanak az immunrendszer, az idegrendszer, a keringésirendszer, az emésztőrendszer, a csontrendszer, az izomrendszer és a hormonrendszer, valamint a bőr és a [haj]? egészségesebbé tételére.
Hogyan hatnak a gyógynövények?
A növényi gyógyászat, szemben a gyári gyógyszerekkel, az egész növényt, illetve annak egyes részeit használja, ahelyett hogy kivonná belőlük a hatóanyagot. A herbalisták szerint a levelekben, gyökerekben, kéregben, virágokban vagy hajtásokban jelen lévő számos különböző összetevő együttes hatékonysága jóval nagyobb, mint egyetlen hatóanyagé. Ezt szinergiaelméletnek nevezik, s állításuk szerint ilyen módon a készítményeik hatékonyabbak, kíméletesebbek és kevesebb mellékhatásuk van. Az összetevők valamelyike például mérsékelheti a hatóanyag káros mellékhatásait, vagy segíthet annak a felszívódásában.