Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Has
Verzió: 2  
Változtatta: Orshy
Változtatás dátuma: 2010-12-07 15:51:58
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

Has részei


A [mellkas] és a [medence] között elhelyezkedő hasüreg a test legnagyobb ürege (méretben a [mellüreg] a második). A hasban főleg azok a fontos szervek találhatók, amelyek az emésztéssel kapcsolatosak (gyomor, bél, máj, epehólyag és hasnyálmirigy). A [kiválasztás] ([vese], [húgyvezeték] és [húgyhólyag]) és a [szaporodás] szervei ([petefészek] és [méh]) szintén a hasüregben vannak.

 

 

A has részei:


 

A has részei

 


A has oldalfalát és elülső falát [zsír]ral és [bőr]rel fedett [izom]rétegek alkotják. Amikor ezek az izmok összehúzódnak, nő a hasüregi nyomás, amelynek a [légzés]ben és a [széklet]ürítésben is szerepe van. A hasüreg hátsó fala a [gerincoszlop] csigolyáiból és szintén izmokból áll. A hasüreget felülről a [rekeszizom] határolja, amely a hasüreget a mellüregtől elválasztó kupola alakú izom. Amikor a rekeszizom összehúzódik, nő a hasüregbeli nyomás, s ez közrejátszik a légzésben.

 

 

A medence üregét rendszerint a hasüreg részeként szokták kezelni (némelyek azonban elkülönítik tőle, s medenceüregről vagy has-medence üregről beszélnek). A medence üregében található a húgyhólyag, a [végbél] és a nőknél a szaporodást szolgáló méh és petefészek. A medence alján izmok és csontok vannak.


A medence üregét rendszerint a hasüreg részeként szokták kezelni (némelyek azonban elkülönítik tőle, s

medenceüregről vagy has-medence üregről beszélnek). A medence üregében található a húgyhólyag, a [végbél] és a nőknél a szaporodást szolgáló méh és petefészek. A medence alján izmok és csontok vannak.


 

 

A hasüreg falát és a hasüregi szerveket a vékony, síkos [hashártya] borítja. A hashártyaredők a hasüreg hátsó falához rögzítik a szerveket, ugyanakkor a belek viszonylag szabadon mozognak. Ez elősegíti, hogy az étel végighaladhasson a tápcsatornán. A hashártya más redői - a bélfodor és a cseplesz- látják el a hasüregi szerveket [ideg]ekkel, vérerekkel és nyirokerekkel.


A hasüreg falát és a hasüregi szerveket a vékony, síkos [hashártya] borítja. A hashártyaredők a hasüreg hátsó falához rögzítik a szerveket, ugyanakkor a belek viszonylag szabadon mozognak. Ez elősegíti, hogy

az étel végighaladhasson a tápcsatornán. A hashártya más redői - a bélfodor és a cseplesz- látják el a hasüregi szerveket [ideg]ekkel, vérerekkel és nyirokerekkel.


 

 

Ahhoz, hogy könnyebben helyhez legyenek köthetők a hasüregi szervek, s pontosan meg lehessen állapítani, hol támadt hasi fájdalom, az orvosok négy negyedre osztják a hasüreget: van jobb felső és alsó, valamint bal felső és alsó negyed.

 

 

Hasi betegségek:


 

Kapcsolódó szócikkek



 

 











Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!